Washington’da Kürd Göstericilere yapılan Saldıraya ABD’den Sert Tepki

227

Türk devleti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı D. Trump’ la yaptığı görüşmede, barışçıl protesto gösterisi yapan Kürdlere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumaları tarafından saldırı düzenlendi.

Kürd göstericilerin Türkiye’ nin Washington Büyükelçiliği önünde yaptığı protestoya Türk göstericiler ve Erdoğan’ ın korumaları saldırdı.

Türk korumalar ve ABD’ de bulunan Türklerin yaptığı saldırıda biri ABD Polisi olmak üzere 11 kişi yaralandı.

Kurd göstericilerin Türk Büyükelçiliği önünde yaptığı protesto gösterileri sırasında Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan elçilikte bulunmaktaydı.

Washington Belediye Başkanı Bayan Muriel Bowser Kürdlerin yaptığı barışçı gösterilere Türklerin ve Erdoğan’ın korumalarının saldırmalarının kabul edilemez olduğunu ve saldırganların yakalanması için soruşturma açılmasını istedi.

M.Bowser Kürd göstericilerin yaptığı barışçıl protestolara Türklerin saldırmasınıkabul edilemez bir olay olarak niteleyerek;‘dün ( 16. 05. 20017 ) barışçı gösteriye yapılan bir saldırı gördük. Bu Washington ve Amerika yasalarına ve biz Amerikalıların değerlerine yapılan bir saldırıdır ve bu saldırıyı şiddetle kınıyorumdedi.

ABD’ de Türk Cumhurbaşkanı R. Tayyıp Erdoğan’ ın korumalarının Kürdlerin barışçıl protesto gösterilerine yönelik saldırılara tepkiler bununla sınırlı kalmadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada; ‘’Bizler kırgınlığımızı en sert bir şekilde Türkiye hükümetine ileteceğiz ama bu yeterli değil. Protestolarını barışçı bir şekilde ifade eden göstericilere saldıran Türk çalışanları tespit edilip cezalandırılmalıdır, eğer diplomatik dokunulmazlık zırhına bürünme kalkanı kullanılırsa, bir daha bu ülkeye ayak basmalarına izin verilmeyecektir’’ denildi.

Rojhat Badiki