Türkiye’den Rojava İçin 2. Cezayir Antlaşması Girişimi

1469

Cezayir ve İran kaynaklarından alınan bilgilere göre Türkiye, Güney-Batı Kürdistan’ daki kazanımları yok etmek için, Cezayir’ le yaptığı gizli görüşmelerle Suriye-Esad rejimi ile yakınlaşmak istiyor.

İran İlam kanalı ve Cezayir El Vatan’ ın Cezayirli diplomatlara dayandırdığı haberlere göre Türk devleti, Cezayir’ li yetkililerle görüşerek Türk devleti ve Suriye-Esad rejimi arasında kurulacak ilişkilerde arabulucu olmalarını talep ettiklerini açıkladı.

Siyasi gözlemciler, Türk devletinin Cezayir’ den Suriye ile ilişki kurmak için arabulucu olmalarını istemelerinin nedeni Güney-Batı Kurdistan’ da ilan edilen ‘’ Kuzey Suriye Federasyonu’’ olduğu, Suriye rejiminin Türkiye ile Kürt kazanımlarını yok etmek için talep ettikleri antlaşmada, Suriye’ ye ne vaat edecekleri-ne gibi tavizler vereceği, bilinmediğini ifade ediyorlar.

Gözlemcilerin Cezayir El Vatan gazetesine yaptıkları açıklamada Türkiye’ nin amacının 1970 yılında İran-Irak arasında imzalanan Cezayir anlaşmasında olduğu gibi hedefin Kürt kazanımları olduğunu söyledi. Türk devleti, Suriye ile 2. Cezayir antlaşması imzalayarak Güney-Batı Kürdistan’ da ilan edilen ‘’ Federasyon ve diğer Kürt kazanımlarını yok etmek istediğini belirtiyorlar…

Rojhat Badikî