“Türk Devleti, Musul’ da IŞID saflarında bulunan 2 Bin Türk’ ü Kurtarmak İstiyor”

6639

Türk Devletinin Musul oprasyonuna katılma ısrarının ardındaki sır perdelerinden biri aralanıyor.

Irak ve ABD yetkililerinin Türk askerlerinin Musul şehrini kurtarma operasyonuna katılmalarına karşı çıkmalarına rağmen, Türk devletinin Musul operasyonuna katılmada ısrar etmesinin kimi nedenleri netleşiyor.

Yeni iddialardan biri Firdevs Ewadi’ye ait.

Irak Parlamento üyesi Firdevs Ewadi yaptığı açıklamada; “Musul şehrinden kendilerine ulaşan bilgilere göre Başika’da bulunan Türk askerleriyle bağlantılı bulunan 2 bin Türk’ ün IŞID saflarında bulunduğu, Türk devletinin IŞID’ la bağlantılarının açığa çıkmaması için Musul operasyonuna katılmakta ısrar ettiğini” iddia etti.

Firdews Ewadi yaptığı açıklamaya devamla; “Türk devletinin IŞID’ ın Musul’ u işgal etmesinden sonra, IŞID’ la koordine içinde olduğu Başika’ da bulunan Türk askeri üslerinde MİT ve TSK tarafından eğittiği silahlı Türkleri Musul’ da görevlendirdiğini, bunları kurtarma amacıyla Musul’ u operasyonuna katılmakta ısrar ettiğini” öne sürdü.

Irak Başbakanı Haydar Ebadi de Kerkuk’ te yaptığı açıklamada; ”IŞID Musul şehrini işgal ederken Türk devleti neden IŞID’ la savaşmak için hareket etmedi de şimdi Musul savaşına katılmakta ısrar ediyor, bu tuhaf bir durum değil mi? ” diye soruyor….

Rojhat Badikî