Türk Askerlerinin Güney Kürdistan’ dan Çekilmesi İçin Boykot

853

Güney Kürdistan Bölgesi Kurulduğundan günümüze, bu bölgede Türkiye açık bir şekilde Kürdistan bölgesinde, kötü ve yıkıcı bir rol oynamıştır. Bölgedeki siyasi güçler arasındaki ilişkilerin bozulmasında kötü bir rol oynamıştır. Aynı zamanda Kürdistan bölgesine olan düşmanlığından dolayı, IŞID’ ı Kürdistan bölgesine saldırmaya teşvik etmiş, Türkiye’ nin Kürdistan bölgesine karşı yürüttüğü politikaların bedellini, Hergün onlarca Kürdistan Peşmergelerinin cephelerde IŞID’a karşı yürüttüğü savaşta ölmektedirler.

Kurd ve diğer tarafların ilişkilerinde de, PDK’ yi Sünni bloka doğru teşvik ederek, Hewler-Bağdat ilişkilerinin kötüleşmesinde önemli bir rol oynadı. Kürdistan bölgesinin yaşadığı ekonomik kriz-çöküş Türkiye-Erdoğan’ ın Kürdistan bölgesine hediye ettiği planın bir parçasıdır. Bunun dışında, her yıl kötü, kalitesiz-zamanı geçmiş mallarını Kürdistan’ a göndererek Milyarlarca Dolar kazanmasının yanısıra, Kürdistan petrolünü satın alma adı altına kelepir fiyatına satın alarak talan etmektedir.

Kürdistan halkı içinde şimdi yaşadığı yoksulluk ve yokluktan dolayı, Türkiye’ nin gerek geçmişte ve gerek günümüz kendilerine karşı uyguladığı politikalardan dolayı sorumlu görme, Türk Firma-kumpanya ve Türk Askeri güçlerine karşı seslerini yükseltmesi kendi hakkıdır. Kürdistan halkı; sadece kalitesiz-zamanı geçmiş Türk mallarını boykot etme ile yetinmeyip, bu malların Kürdistan’ a gelmesine yardımcı olanları da boykot etmesi, kendi haklarıdır.

Bu amaçla önümüzdeki hafta, Süleymaniye’de, bir grup şahsiyet ve Kürdistan halkının fedekar halkı ile bu konuları görüşmek için konferans yapma çabası içerisinde olacağız.

Sharpress
Kemal Rauf

* Güney Kürdistan Yönetimi Türkiye’ nin Tuzağına mı Düştü…. !

Kürdistan’ ın Güneyindeki bağımsız Aydın ve yazar, Güney Kürdistan’ ın içine düştüğü ekonomik kriz, Güney Kürdistan’ daki partiler arasındaki ilişkilerin bozulması, Bağdat-Hewler ilişkilerinin kötüleşmesi, Güney Kürdistan Petrollerinin 50 yıllık gizli antlaşma ile talan edilmesi, IŞID Kürdistan saldırılarının planlayıcısı Türkiye-Erdoğan’ ın olduğunu, Güney Kürdistan’ a direkt saldıramadığını çeşitli plan ve oyunlarla, Güney Kürdistan’ ı çökertme ve bağımsız Güney Kürdistan devletinin kuruluşunu zayıflatmaya çalıştığını ifade ediyorlar. Türk devleti, 3 cephede Kürdistan halkına karşı savaş açmış bulunmakta. Kürdistan’ ın Kuzeyin’de katliam, Güney-Batı Kürdistan’ daki kazanımlarını engelleme- yıkma ve Güney Kürdistan’ı içten çökertme planlarını uygulamaktadır.

* Rojhat Badikî