TİMES ve İZVESTİA: Rusya YPG güçleri Hakkında Türkiye’ ye İstihbarat Veriyor

987

İngiltere’ de Yayınlanan Times Dergisi, Türkiye ile Rusya arasında İstihbarat bilgileri paylaşıldığı ve Rusya’ nın YPG güçleri hakkında istihbarat bilgilerini Türkiye’ ye verdiğini yazdı.

Times; Türkiye, Rusya, Suriye ve İran arasında ortak istihbarat merkezinin oluşturulduğu ve Türkiye’ nin bu ortak projeden aldığı bilgiler doğrultusunda “Fırat Kalkanı” operasyonunu sürdürdüğünü açıkladı.

Rusya’ da yayınlanan İzvestia gazetesi de yayınladığı bir haberde; Türkiye ile Rusya arasında İstihbarat paylaşım merkezinin oluşturulduğunu, Türkiye’ nin Suriye’ nin kuzeyinde ( Güneybatı Kürdistan- Rojava ) yürüttüğü Fırat Kalkanı oprasyonunda, Türkiye’ ye istihbari bilgiler verdiğini, buna karşılık Suriye’ de güçlü bir istihbarat ağına sahip olan Türkiye’ nin de Esad karşıtı muhalifler hakkında gerekli olan bilgileri kendileri ile paylaştığını yazdı.

İzvestia gazetesi, Türkiye’ de gerçekleşen Erdoğan-Putin görüşmesinde iki ülke liderinin istihbarat bilgilerinin paylaşımı konusunda anlaştıklarını, Rusya’ nın Türkiye’ ye Fırat Kalkanı operasyonu çerçevesinde istihbarat bilgileri verdiğini, Türkiye’ nin verilen istihbarat doğrultusunda hareket ettiğini ifade etti.

NRT

Rojhat Badikî