Terörist Kim?

572

Haci Artos

Kürdistan sorununu ‘terör statüsünde’ ele almak, Arap, Fars ve Türk devletinin tarihsel geçmişlerinde saklıdır. Türk, Arap ve Fars devletinin esas politikası, yüzlerce yıldır Kürtlerin ve Kürdistan`in inkarı ve statüsüzlüğü üzerinde inşa edilip günümüze ulaştı. Kürtlere uygulanan bu katliamı Kürt dili, kültürü, sanatı, gelenekleri olmak üzere her alanda görmek mümkündür.

Bu katliama Dünya kamuoyunun sessiz kalmasındaki nedenler;

– Batılı devletlerin Sykes-Picot ve Lozan Antlaşmalarında Kürdistan`ın parçalanıp paylaşılmasında birinci derecede rol aldıklarından dolayı.

– Yine Batılı devletlerin Fars, Arap ve Türk devletiyle ile ekonomik ilişkileri ve bölgede özellikle petrolün öneminden dolayı  Kürtler yüzünden ilişkilerini riske atmaktan kaçınmaları. Son 2 yılda Kürtleri desteklemelerinin nedeni, Kürtleri sevdiklerinden veya bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasını istediklerinden dolayı değil, bölgede ISID`e karşı savaşan ve başarılı olan başka güç olmadığından dolayıdır.

90`lardaki körfez savasından sonra, Irak`ta Federal yapı kurulması ile Güney Kürdistan`da Kürtler statüye kavuşmaları ile birlikte, Kürdistan sorunu Dünya kamuoyunun gündemine oturdu. Bu avantajlı durumu degerlerdirmek Kürtlerin birliğine ve diplomatik ilişkilerini geliştirmelerine bağlıdır.

Kürdistan`i aralarında paylasan sömürgeci devletlerin kendi aralarındaki „Kürt düşmanlığı“ üzerindeki ilişkileri iflas etmesine rağmen, bunu hala deniyorlar. Çünkü bu sömürgeci devletler hem Kürtlere hem de birbirlerine düşmandırlar. Bu sömürgeci devletlerin tümü kendi anayasalarını Kürt düşmanlığı üzerinde hazırlamışlar. Kürdistan sorununu „terör“ sorunu ve devletin parçalanması sorunu olarak ele alıyorlar. Avrupa`da sağ partilerin esas politikası yabancı düşmanlığı üzerindedir. Türkiye, Iran, Suriye ve Irak`ta ise „Kürt düşmanlığı“ üzerindedir. Hangi parti daha fazla Kürt düşmanlığı yaparsa iktidara geliyor.

Örneğin AK partinin son yükselişinin esas malzemesi Kürt düşmanlığı üzerinedir. Bu yüzden MHP`den bile çok oy aldı. Dünya`nın en geri kalmış ülkelerinde bile başka bir dili konuştuğu için linç edilen insanlara rastlanmamıştır. Ama bu Türkiye`de Kürtlere karşı yapılmaktadır. Bu Faşizmi bile geride bırakan onun ötesinde bir politikadır. Kürdistan` i sömürgeleştiren devletlerin tümü Kürt halkına karşı vahşet estiriyorlar. Bunların, Kürtlere terörist demeye hakları yoktur. Bu devletler, Kürdistan`ın her parçasında sömürgeci esaret zinciri aşındıkça paniklenip daha da saldırganlaşıyorlar.

Kürt kazanımlarının kalıcı bir statüye dönüşmemesi için bütün güçleriyle Kürtlere karşı şiddetin dozunu artırarak Saddam`ın düştüğü sona doğru yol alıyorlar…

17.09. 2016