Syria Comment: ABD’ nin Amacı Suriye’ nin Kuzeyinde Bağımsız Kurdistan Devletini Kurmaktır

297

Syria Comment, Suriye’ nin siyasi ve güvenliği durumu üzerine yayınladığı bir raporda; ABD’ nin neden Türkiye’ nin taleplerine kulak vermediği ve Güneybatı Kürtlerine yardım ettiğine dair bir rapor yayınladı.

Syria Comment yayınladığı raporda, Türkiye’ nin Suriye’ de askeri nüfuzunu genişletmek istediğini belirterek, Güneybatı Kürdistan Kürtlerinin hedefinin de IŞID’ la savaşıp IŞID tehlikesini Suriye üzerinden uzaklaştırmak olduğunu yazdı.

Syria Comment yayınladığı raporda; ABD’ nin de Suriye de IŞID’ a karşı savaşmak istediği ve bu savaşta güvenebileceği tek gücün Kürtler olduğu, bundan dolayı ABD’ nin Kürtlere verdiği yardımları kesmesi yönündeki Türkiye’nin taleplerini red ettiğini ve Kürtlere askeri lojistik yardımlarını sürdürdüğünü ifade etti.

Yayınlanan raporda; ABD ve müttefik güçlerin Kürtlere yardımlarına devam ettiği ve IŞID savaşı nedeniyle yapılan yardımlarını gittikçe arttırdıklarını belirterek.

Syria Comment yayınladığı raporda, ABD’ nin Kürtlere askeri, siyasi ve lojistik destek sağlıyor olma amacının; Suriye’ yi 3 devlet temelinde yeniden inşaa etmek olduğu, Suriye’ nin Güney ve Güneybatısını Esad rejimine, Türkiye’ nin de desteklediği Kuzey ve Batısını Sünni Araplara, Kürterin hakim olduğu alanlarda da Kürtler için Bağımsız bir Kürdistan devletini kurmayı hedeflediğini açıkladı.

Syria Comment; Kürt savaşçılarının ABD ve Müttefik güçlerinin desteği ile IŞID-İslam Devleti’nin başkenti Rakka’ yı ele geçirmeyi ve bu savaştan sonra Suriye’ nin 3 ayrı devlete bölünme planlarını yaşama geçireceğini ifade etti.
Sharpress

Rojhat Badikî