SURİYE SAVAŞINI KİMSE KALDIRAMADI!

833

Bahoz ŞAVATA

ABD ve AB, Işid’in terör eylemlerini ve mültecilerini kaldıramadı…

Türkiye, Rojava‘da güçlenen YPG Kürt Hareketini kaldıramadı…

İran, savaş ibresinin kendisine döneceği uyarılarını gördü…

Rusya, daha ileri zorlamaların yeni bir dünya savaşına sürüklenmek olduğunu fark etti..

Tüm bunlar yaşanınca ateşkes masaları kuruldu. İlginç olan bu masalarda Batı adına sadece Türkiye Devleti’nin olmasıydı!

Herkes ABD, Nato, AB ülkelerinin Türkiye’nin bu eksen kayışına ne der, ne yapar sorusunun yanıtını merakla beklerken, yapılan ateşkes sonrası kimsede ses yok.. .

Çıt yok!

Bu gelişmelerden sürekli haberdar edilen, aslında Suriye’deki baş kargaşayı yaratan ABD, Trump‘ ın politikaları için beklemede ve hala sessizliğini koruyor!

Diğer yandan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye dönük ağır suçlamalarına ABD’nin her gün savunma konseptinde kalarak, basın sözcüleri vasıtası ile O’na yanıtlar yetiştirmeye çalışması dahi garipseniyor!

Neler oluyor?

Bence, Suriye dosyasını herkes kapatmaya çalışıyor. Lakin bu dosyayı kapatacak öyle bir baba yiğit dahi bulunamaz!

Yıkmak kolaydır. Yapmak daha zordur.

Ortada çok ağır problemler var; Işid, El Nusra, ÖSO vs. savaş örgütleri olarak halen Suriye Merkezi Hükümeti, Irak ve bölge devletleri için orta yerde duruyor.

Türkiye halen uğruna gemilerini yaktığı PKK/PYD’ye müdahale edecek koşullarda değil. Bakmayın RTE’nin hamasi konuşmalarına, bugünkü ısrarı çok çabuk söner…Şuanda El Bab’ta havanda su dövüyor!

Bu iş fazla sürmez.

Türkiye içinde bulunduğu ağır ekonomik kriz, asimetrik savaş tehlikesi nedeni ile ikinci bir Suriye olmak istemez. Üstelik 3.5 milyon Suriyeli mülteci sorunu var. Diğer yandan Türkiye, Rusya, İran ve Suriye ile anlaştığı için hem Batılı dostları ile hem savaş ittifakı yaptığı Suriye Muhalifleri ve en önemlisi Suudi Arabistan ve Körfez Ülkeleri ile karşıt bir konuma düştü. Bunun sonuçlarını da kaldıramaz!..

Sessizlikleri dikkate alınırsa AB ve Batılılar için savaşların çözüm olmadığı bir kez daha görüldü. Ortadoğu’ya neredeyse mal dahi satamayacaklar. İpotek altına alınmış aç bir dünya kimsenin işine gelmez.

Endişe edilen Suriye’nin, İran’ın ve Türkiye’nin de ırkçı Kürt düşmanlığı kesinlikle törpülenir.

Aksi halde savaşı zorlar iseler, onlar da ikinci, üçüncü Suriye olurlar!…

Ne yapmalı?

Haydi aklı-selimler iş başına!

Savaşsız bir dünya için kolları sıvayalım.

Çözüm ne kapitalizmin o doyumsuz sömürü çarklarında! Ne ırkçılığın kör kuyusunda! Ne de itikatlar dünyasında!

Tek çözüm: İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde!

“Enseyi karartmayın”!

Bu defa devrimci dalganın, yorgun ve yaralı bizim Avrasyalı coğrafyadan değil, yaşlı ama ruhunda demokratik değerlerini saklayan Avrupa’dan yükseleceğini zannediyorum…

Yeter ki bunu isteyin..

İnsanlık için!…