Sömürgeci Devletlerin Kürt politikası İflas Ediyor

963

Haci Artos

Türkiye`nin Kürdistan sınırlarına (Silopi, Şirnak v.s) askeri sevkiyat yapması hayra alamet değil. Musul operasyonuna katılmaması kendisini çileden çıkardı. ISID yandaşlarına yardım etmek ve kurtarmak amaçlı operasyon suya düşünce, yeni işgal metotları dediği C veya D planını devreye sokmak istiyor.

DEAŞ lideri Bağdadi`nin “Türkiye`yi işgal edin çağrısı” bir aldatmacadan ibarettir. Türkiye ile danışıklı olarak yaptığı bir açıklamadır. Amaç, Musul ve Rakka operasyonuna katılım için zemin hazırlamaktır. Bunun için, Türkiye DEAŞ`i Kuzey Kürdistan`ın bazı bölgelerine saldırtabilir de. Kürt halkı buna hazırlıklı olmalıdır.

Ortadoğu`da ve Yakındoğu`da etkili iki güç olan İran ve Türkiye, sömürgeci karakterli oldukları için Kürdistan`ın parçalanmasında etkili rol oynadılar. Bugün bu iki gücün Ortadoğu üzerinde daha fazla hegemonya sahibi olmak için, Musul operasyonuna dahil olmak istemeleri bölgede yeni savaşlar için zemin hazırlamaktadır. Bu iki ülke birbirleriyle doğrudan bir savaş içinde değiller. Yerel taşeronları vasıtasıyla bu savaşı yürütüyorlar. Türkiye, taşeronu olan DEAS`i Musul operasyonunda yalnız bırakmak istememektedir. İran, taşeronu olan Şii milis Heşdi Şabi`yi Musul operasyonuna kısmi olarak dahil etti. Bu, Türkiye`yi daha çok sinirlendirdi. Yoksa Türkiye`nin Telafer`deki Türkmenleri savunma diye bir sorunu yoktur.

Osmanlılar döneminde Türkmenler baskı altındaydı ve her zaman katliamdan geçirildiler. Ancak problem Kürdistan olanca, her iki güç her zaman bütün problemlerini bir tarafa bırakmışlardır. Her iki ülkenin taşeronları vasıtasıyla bölgede yürüttükleri yayılmacı politikaları, sonunda iki ülkeyi savaş alanına sürükleyecektir. Türkiye`nin Musul`a müdahale etmesi Irak için bir savaş halidir. Türkiye`nin Irak ile gelişebilecek olası savaşına İran- ve Suriye de katılacaktır. Böyle bir savaş Kürdistan toprağında olacağı için bölgeyi tamamen tahrip edecektir, ancak Kürtler büyük bir kazanım elde edeceklerdir. Kürt düşmanlarının zayıflaması, Kürtlerin güçlenmesi demektir. Kürtlerin kendilerini yönetme potansiyeli daha da güçlenecektir. Bu, birleşik ve bağımsız Kürdistan demektir.

Kürtlerin AB ve ABD ile olan ittifakını daha güçlü zeminlere çekmek için birlik olmaları şart. Kürdistan coğrafyasında barbarlara karşı verilen ulusal bağımsızlık savaşı, tüm Dünya`nın güvenini kazandığı için, sömürgeci devletleri her alanda belli bir çıkmaza sokmuştur. Türkiye, kendi içinde büyük siyasal bir kaos yasamakta, enflasyon giderek yükselmekte ve uluslararası alanda güvensizlik ve diplomasi krizi en üst seviyede seyretmektedir. Türkiye`nin birçok cephede savaşa girmesi Kürtler açısından toparlanmak için büyük olanaklar yaratacaktır.

  1. 11. 2016