Şii Heşdi Şaabi Milisleri Şengal Merkezine Yaklaştı

544

Şii dünyasının önemli dini liderlerinden Iraklı Ali Sistani’ nin fetvası ile kurulan ve İran’ın askeri destek verdiği Heşdi Şaabi milisleri Şengal merkezine 18 km yaklaştı.

Daha önce Kurdistan Bölge Başkanlığı ve Irak Başbakanlığı arasında yapılan anlaşma gereği Heşdi Şaabi’ nin Musul ve çevresindeki operasyonlara katılmaması yönünde bir karar alınmıştı.

Heşdi Şabii milisleri, Kurdistan Bölge Başkanlığı ve Bağdat arasında yapılan anlaşmaya aykırı olarak Kurdistan’ın Şengal bölgesinde operasyonlarını sürdürüyor.

İslam Devleti-IŞID’in Kürd Êzdîlere karşı toplu katliamlar yaptığı Koço köyü 2 gün önce Heşdi Şaabi milisleri tarafından IŞID’ ten kurtarılmıştı. Şengel bölgesinde Heşdi Şaabi milisleri IŞID’e karşı yaptığı operasyonlarda Musul ve Şengal arasında bulunan Beaç ilçesini de ele geçirerek Şengal’ e çok yaklaştı.

Kurdistan bölge yetkililerinin Şii Heşdi Şaabi milislerinin Êzdî Kurdlerinin bölgelerinde yaptığı operasyonlara karşı ciddi tavır almaması tepkilere neden oluyor.

Askeri uzmanlar gelecekte Heşdi Şabii milislerinin Kurdstan bölgesi için büyük tehdit oluşturacağını ve Kurdistan hükümetinin tedbir almasını ve Şii Heşdi Şabii milislerinin Kurdistan topraklarında operasyonlar yapmasına izin vermemesi gerektiğini ifade ediyorlar.

Rojhat Badikî