Şangal’ın Güneyi Neden Kurtarılmadı?

1011

Sertîp Cewher

Êzdi halkı; Êzdîxan’ da ( Êzdîyatî) meydana gelen olay ve gelişmelerden hoşnut değiller, edinilen bilgilere göre önemli sayıda tanınmış şahsiyet ve gruplar Heşdi Şabii ile ilişkiye geçmişler. Bu gelişme, bölgedeki sorunları ve bölgenin geleceğini daha karmaşık, ciddi sorunlar yumağı haline getirecektir. İktidar ( Güney Kurdistan Yönetimi )bu bölgelerde egemen olduğu dönemde bölge halkı, Kurdistan tarihinde yaşanılmamış bir jenosit örneği yaşadı. Halen bu olayın sorumluları hakkında soruşturma açılıp mahkemeye verilmemiştır.

İslam Devleti-IŞID’ ın işgali altında olan Êzdî Kürdlerin topraklarının önemli bir oranı kurtarılmadığı gibi, halkın kendi topraklarına geri dönme koşulları da oluşturulmuş değildır. İslam Devleti- IŞID’ın işgali altında bulunup kurtarılmayan topraklar şimdi Haşdi Şabii milisleri tarafından kurtarılıyor!

Êzdî Kürdlerinin Kürdistan toprakları terk edilip IŞID’a bırakılması çok ağır bir suç ve Kurtarılıp özgürleştirilmesi de o kadar tarihsel bir sorumluluktu ama o da yerine getirilmedi!

Birkaç gün önce Koço köyü kurtarıldı ve İslam Devleti-IŞID’ ın burada yaptığı toplu katliamlar açık ve net bir şekilde ortaya çıktı. Koço köyü, Şengal Êzdîlerinin yaşadığı en büyük toplu katliam yeriydı ve bu köyde 40 toplu mezar ortaya çıkarıldı. Koço Köyü aynı zamanda Jenosite uğrayan ve uluslararası alanda cesaret ve barış ödülleri alan Êzdî Kürdlerin sembolü olan Nadia Murad’ın köyüydü. Köyü ziyaret eden Nadia Murad, hiçbir parti, örgüt sorumluları ile görüşmek istemedi ve onlarla işbirliğinde bulunmadı.

Yaklaşık 2 yıldır Şengal merkezi kurtarılmasına rağmen hiçbir şekilde Şengal’ın Güneyinin kurtarılması için bir çaba verilmedi. PDK, PKK’ ye yakın güçlerin bu bölgede olmasından dolayı kurtarmadı. Bölge halkının bu güçlerle ilişki kuracak kaygısı ile özellikle Şengal merkezi, Sinun, Xanesor ve diğer köylerde geri dönmelerine zemin hazırlanmadığı gibi bu güçlerle ilişki kurmalarına da izin vermedi. Oysa bu alanlar PDK’ nin nüfuzu altında olan bölgelerdi. Bundan daha kötüsü de PDK bu bölgede Sünni Araplardan oluşan bir kaç askeri güç oluşturup eğitti. Bu Arap Askeri güçleri İslam Devleti-IŞID’ la işbirliği yaparak, Êzdî halkının jenositine katıldılar.

PKK’ ye yakın güçler de Türkiye’ nin müdahele ve saldıracağı korkusu ile Şengal’ın Güneyi’ nin kurtarılması çabası içerisine girmediler. Heşdi Şabii’ nin kurtardığı alanlar Şengal topraklarının % 40’ nı oluşturuyor. Heşdi Şabii’ nin bu bölgeye gelmesi ile büyük miktarda PDK’ ye bağlı askeri sorumlular, askeri birlik ve halk yavaş yavaş Heşdi Şabii ile ilişkiye geçiyorlar. Heşdi Şabii de Êzdî Kürdlerden oluşan timler ve askeri birlikler kuruyor. A. Caso’ dan sonra Êzdîlerin ruhani Lideri Mir Tahsin’in yeğeni Şêrzad Mîr Faruk’un da Heşdi Şabii ile ilişkiye geçtiğine dair bilgiler alınıyor. PDK’ ye bağlı Haydar Şeşo’ nun komutasında bulunan güçler de Haşdi Şabii ile ilişki kuruyor sadece 300 kişilik bir grup Haydar Şeşo komutası altında kalmıştır.

Şüphesiz silah ve kanla alınan bölgeler görüşme masasında hiçbir şey alınmadan verilmeyecektir. Şii Araplar ele geçirdiği yerleri Kürdistan bölgesine teslim etmeyeceklerdir. Heşdi Şabii’ nin Êzdî Kürdlerden oluşturduğu birliklere her türlü maddi ve askeri yardımda bulunuyorlar. Heşdi Şabii milisleri Êzdi Kürdlerin Katliamlarına katılan Sünni Araplardan intikam almaları için güçlü destek de veriyor.

Kısacası bu iki Kurdistani güç arasındaki kaos ve çelişkiler, Kurdistan topraklarına büyük darbe vurmuştur. Şengal bölgesinde Êzdî Kurd topraklarının % 40 Heşdi Şabii kontrol ve işgali altındadır…..

Sertîp Cewher

Çev: Rojhat Badikî