PDK Dış İlişkiler Sorumlusu: Kürdistan Parlamentosunun Kararına Saygı Duyarız!

352

PDK Dış İlişikeler sorumlularından Wuşyar Suweyli haftalık ajansa-(هەفتەنامەی ئاژانسی) Kürdistan parlamentosunun açılışı, GORRAN’la ilişkiler ve Referandum konusuna dair birtakım açıklamalarda bulundu.

Wuşyar Suweyli yaptığı açıklamada ; “GORRAN Hareketi ile Kürdistan Bölge Başkanlığı sorununu görüşeceğiz, eğer Kurdistan Parlamentosu referandumu erteleme kararını verirse razı oluruz ‘’ dedi.

PDK Dış İlişkiler Sorumlusu W. Suweyli; ‘’ GORRAN Hareketi ile yapacağımız görüşmeler aramızdaki sorunların çözülmesi doğrultusunda olacak. Bütün sorunlar masaya getirilip açık bir şekilde tartışılacak. Bizim açımızdan parlamentonun açılması ve referandum konusunda bir yasanın çıkarılıp referandumun yapılması ya da ertelenmesi yönünde karar vermesi açısından bir sorun yoktur. Ama, bizim Kürdistan parlamentosunun referandum yapılması yönünde karar vereceği konusunda kuşkumuz yoktur. Çünkü ; GORRAN ve KOMEL dışındaki partiler Referandum komitesinde yer alıyorlar.’’

Kürdistan Bölge Başkanlığı sorunu konusunda da; “siyasi taraflar arasında Kürdistan bölge başkanlığı sorunu görüşülüp, taraflar arasında ortak bir karar alınırsa, GORRAN’la yapacağımız görüşme maddelerinden biri de bu olacak’’ dedi.

GORRAN Meclis üyesi Awat Şêx Cenap haftalık Ajans’ a yaptığı açıklamada; ‘’bizler Kürdistan parlamentosunun normalleştirilmesi talebinde bulunduk. Parlamentonun tartışma gündeminden biri de referandum sorunu olacak. Gündemin ana maddelerinden biri de Kürdistan Bölge Başkanlığı sorunu olacak, konu nerede kopmuşşa oradan başlayacak. Parti referandum şartı ile Kürdistan Bölge başkanlığı sorununun parlamentoda çözülmesini istiyor. Bizler hiçbir şart kabul etmiyoruz. Referandum meselesi komitelerin değil Kürdistan parlamentosunun işidir, parlamento bu konuda karar verecek ve Kürdistan Yüksek Seçim Komitesi’ne iletecek” dedi.
Rojhat Badikî