OK YAYDAN ÇIKMIŞTIR, SEBEPLERİNİ TARTIŞMANIN ANLAMI KALMADI

1097

Davut Kurun

Bir Japon atasözü ”Japonlar tehlike gelmeden tedbirlerini alır, Türkler tehlikeden kaçarken tedbirleri tartışır’‘der.

Neden böyledir bilmem ama bilinen tek şey her sorunu silah ve şiddetle çözmelerinden kaynaklıdır. Sanayi, sanat, edebiyat, eğitim, teknoloji, bilim alanlarında değil ama dünyada güçlü bir orduya sahip oldukları ile övünürler ve bütün sorunlarını da silah ve şiddetle, güvenlikçi mantıkla çözme yanlısıdırlar. Diğer çözüm yollarını, uzlaşma, farklılıkları kabul etme, tolore etme, başkaları ile birlikte yaşama alışkanlıkları yoktur. Bugün Ankara’ya silah tüccarlarının, lobi şirketlerinin temsilcilerinin akın ettiğini tahmin etmek herhalde abartı olmaz. Çünkü Ankara’da bilimin, mantığın, demokrasinin pazarı yok, silah ve lobi şirketlerinin pazarı vardır. Unutmamak gerekir ki, köşeye sıkıştırılan kedi bile pençesini kaldırır. Tayip Erdoğan ve TC hükümeti, yanında olmayan herkesi hain ve terörist ilan etmiştir. Bununla da yetinmeyerek komşu ülkeleri, askeri ve siyasi işbirliği halinde olduğu ülkeleri de teröristlerin işbirlikçileri ilan etmiştir. Dünya da durumun TC’nin lanse ettiği gibi olmadığını artık anlamaya başlamıştır.

Birinci dünya sonrasındaki yeni dünyada Kemalist iktidar, TC ‘yi tek ulus, tek vatan, tek dil, tek bayrak, Rum, Ermeni, Pontus, Kürt kanları üzerine kurdu. İkinci dünya savaşı sonrası dünya demokrasi cephesinin zaferi ile dünya yeniden şekillenirken Türkiye anti-Sovyet tutumu ile NATO içinde eski konumunu korudu. ‘68 kuşağı’ olarak adlandırılan hareket, Avrupa demokrasisi içinde siyasi ve kültürel yeni kazanımlar getirirken, Türkeye’de 12 mart askeri darbesi ile bu gençler terörist ilan edildiler, işkencelerden geçirildi, idam edildiler, illegaliteye itildiler ve bugüne kadar da Avrupa’da esamisi yokken, Türkiye’de bu örgütlerin mücadelesi hala süregelmektedir. Çünkü Türkiye şiddet yoluyla çözüm dışında başka bir çözüm şeklini bilmez, ona sürekli bir düşman lazım. Türkiye kadar ”terörist” örgüt yaratan başka bir devlet yoktur. Bugün Türk devletinin terörist dediği örgüt sayısı kaç tanedir, ”anadan doğma bir terörist”(!) olarak bilmiyorum.

Tayip Erdoğan’ın önderliğindeki militarist güçlerin topyekûn katliamları, saldırıları, Kürdistan halkının Ortadoğu ve dünya demokrasi güçlerinin meşru müdafaa duvarına çarpmıştır ve kırılmıştır. IŞİD yenilgisinden sonra bölgemiz yeniden şekillenecektir. Bundan sonra söz ve karar sahibi olan, Türkiye, Suriye, Irak, Iran sömürgecilerinin, etnik ve dini faşist güçlerin değil, başta Kürdistan olmak üzere bu ülkelerdeki demokrasi güçlerinin olacaktır. ”Rüzgar eken fırtına biçer.” Bu Fırtınanın önünde sürüklenenlerin, ”nerede hata yaptık” demeleri artık sonucu değiştirmeyecektir. Ancak umalım ki bu güçler daha fazla vahşete, katliama yol açmadan, tarihin hükmünü ve halkların iradesini kabul ederler, gelecek kuşaklara bu hatalardan ders çıkarmaları için öğretici bir miras bırakırlar.

19.12.2016