NEFRETE DÖNÜŞMEK VE SÖMÜRGECİ KARANLIĞI ÇOĞALTMAK

296

M.MAMAŞ

“Barzanicilik” kisvesiyle her günün saati kendileri dışındaki herkesi ‘Apoculuk’ yaftasıyla recm eden, facebook sayfaları Türk devletinin sorgu hücrelerindekinden farksız küfür ve hakaretlerden geçilmeyen, e’uzu billah sömürgeci devlete tek bir eleştiri yapmayan, surat asarak onlara küsülü olduklarını dahi belli etmeyen ama sömürgecilikle ve IŞİD barbarlığıyla gencecik hayatları pahasına mücadele eden insanlara buğz ve nefret söylemleriyle çullanan pusulası çarpılmış ne kadar da insanımız varmış meğer!

Sömürgecilik ve IŞİD barbarlığına karşı direnen, her gün ölen, işkencelere ve tecavüzlere uğrayan, zindanlara düşen, dövülen, hayatları envai türden altüst oluşla heder olan, zulmün en katmerlisini daima yaşayan vs bu linç etmeye çalıştığınız insanlardır.

Peki ya siz?

Bir an olsun hayat konforunuzdan ödün vermeden yaşayan sizler, bu kaderi yaşayanlara linç duygusuyla çullanırken, bir defalık da olsa bunun müsebbibi olan, tüm bunların onun yüzünden yaşanmakta olduğu sömürgeci düzene buğz ve nefret duygusuyla bakmayan sizler gerçekten anti-sömürgeci olduğunuzu mu sanıyorsunuz? Bu gayri insani tutumunuzla sırtımızda kamçısının şaklaması hiç durmayan bu sömürgeci düzenin sadece hıncına hınç eklemek dışında neye hizmet ediyorsunuz! ‘Böyle yapmasaydın bu dayağı yemezdin, öyleyse ohh olsun’un ötesinde bir tutumuz var mı?

Birileri yanlış mı direniyor?

Bunun için onu linç etmeniz gerekmez. O sizin halkınızın evladıdır. O’na doğru yolu ancak doğru direnerek gösterebilirsiniz ya da yaralarını sarıp sarmalayarak doğruyu bir anne-baba-kardeş şefkatiyle kucaklayarak kulağına fısıldarsınız. Böylece onun parçanız olduğunu, onun parçası olduğunuzu ve böylece bir bütün teşkil ettiğinizi ıspatlarsınız.

“Bağımsızlığı savunmuyorlar mı?”

Bağımsızlığın güzelliğini, ayrıcalığını ve nasıl bir siper veya sığınak olduğunu analitik biçimde izah edin. Nezaketle, şefkatle ve estetik tarzda eleştirin. Hem bu aynı insanlar dün bağımsızlık programına sahipken de sizler aynı şekilde davranmamış mıydınız? Sizdeki bu kin ve nefretin kaynağı nedir? Neden bunun yüzde biri kadar da olsa sömürgecilerden nefret etmiyorsunuz? Sonuçta bağımsızlık programını savunmasa da insanların topraklarını işgal etmiş birilerine direnmeleri suç mudur? Medler, Karduklar, Mitanniler, Hurriler ve geçmiş tüm atalarımızın “bağımsızlık manifestosu” mu vardı? Yoksa işgalcilerden topraklarını mı korudular? Böyle de olsa kendi halkınızın evlatlarını linç mi edeceksiniz?…

Hepten yanlış mı herşey ve herkes karanlık mı bu ülke de?

O halde onlardan daha iyisini yapmak için bir zahmet alternatifini oluşturun. Bir sömürge insanı olduğunuzu unutmadan ve işgal gerçeğiyle yüzleşmekten korkmadan bir alternatif oluşturmanız gerekmez mi? Eğer herkes karanlık içindeyse “karanlığa küfretmek yerine bir mum yakmanız” gerekmez mi? Hiç değilse medeni ve estetik analitik eleştiri yapmanız gerekir. Bu avazla bilinç yaratmak yerine salt sömürgeci karanlığı artırmaktasınız ve yazık ki bunun da bilincinde değilsiniz. Nefret ettiğiniz şeye dönüştünüz ama o şeyin kendisindeki değişim dinamiğini bile algılayamayacak kadar fanatize oldunuz. Bugün “Apoculuk” diye nefret kustuğunuz şeyin ta kendisine dönüştünüz. Hadi bana “utangaç Apocu” deyip bir suni teneffüste bulunun, bu sizi relax yapar belki, biraz. Yahut “serok Barzani” deyip istavroz çıkarın isterseniz, ama acı bir gerçektir bu kabullenmeseniz de.

Yaptığınız şey sadece sömürgeci karanlığı çoğaltmaktadır. Bu yöntemle onun bir parçasına dönüşmektesiniz. Alternatif bir teziniz yok. Sloganlarınız, küfürleriniz, aşağılamalarınız, putlarınız var. Bizi de bu putperestliğe zorlamaya çalışmaktasınız. “Ya Apocu olun ya Barzanici” diyerek iki uçlu bir Kürdistan yaratacağınızı sanmaktasınız. Bizler 50 milyonluk bir milletiz. Böyle bir “deli gömleği” herkese giydireceğinizi düşünüyorsanız yanılırsınız. Bu kutuplaştırma üzerinden millet içinde iki düşman kamp yaratacağınızı düşünüyorsanız yine yanılırsınız. Kürdistan artık modernleşen bir sosyolojiye ve dünya modern güçlerinin parçasına dönüşüyorken bunu yapmanızın da zor olduğunu ifade edeyim. Kürdistan’da 20.Yüzyıla ait liderlik ve öncülük tarzı yıkılıyor, 21.Yüzyıla ait tarz şekilleniyor. Bu yüzden boşuna çırpınmayın. Yarın bu milletin evlatlarının yüzüne utanmadan bakmak için buğz etmeyin. Eleştirin ama hakaret etmeyin. Karanlığı çoğaltmayın, bir mum yakın….

  1. 06. 2017