Nawşirvan Mustafa’ nın ‘Yargılanma’ Senaryosunu Nasıl Anlamalıyız

1022

 Dr. Aram Raffet

Bu Yargılanmada, Partinin Amacı Nawşirvan Mustafa değildır, Bu senaryoda gerçek amaç Dêgele’ dir. Partinin Mahkemesi, Nawşirvan Mustafa’ dan ziyade,Kürdistan ve Kürdistan halkının geleceğine hüküm etmek istiyor.

Dêgele’ nin bu şekilde bırakılması ve Güney Kürdistan’ ın bölünmesi PDK’ nin son rüyasıdır.

PDK, içinde ortakların olacağı birleşik ve güçlü bir bölgedense, kendi yönetimi altında bulunduğu her karış topraklarda kayıtsız-şartsız mutlak hakim olmak istiyor.

Parti’ nin bu rüyasi 31 Ağutos 1996* yılında gerçekleşti.

ABD ve Koalisyon Güçleri, PDK’ nin bu rüyasını 2003 yılında sonlandırdı ve tek yönetimli idareyi PDK’ ye dayatıp Dêgele sınırını ortadan kaldırdı.

Ama PDK’ nin liderleri bu rüyalarından vazgeçmediler. Geçmiş13 yıllık süreç içersinde Kürdistan Bölge Başkanlığı ve Kürdistan Bölge Başbakanlığı Amca-Yeğenin yönetimi altında olmasına rağmen ulusal birleşik bir güç ve ulusal bir hükümet kurmak için bir tek adım bile atmadılar.

Dêgele’ nin PDK’ nin bir stratejisi olduğunu anlayabilmek için ; PDK’ nin bu alanda Yeşil Bölge ve Sarı Bölge sınırlarına yığdığı askeri karakollara bakınız.

Bu askeri karakollar o günün koşul ve şartlarına ve geçici olarak oluşturulmamıştı.

Onlarca askeri karakolların kurulmasının stratejik amacı PDK’ nin iki idareli yönetim hedeflemesidır.

Son iki yılda iki neden ve koşul PDK’ nin rüyasını ( Güney Kürdistan’ ın ikiye bölünmesi Rüyası) canlandırmıştır.

  1. Bütçe kaynaklarının Bağdat’ tan kesilmesi ile birleşik bir hükümete gereksinim duymaması ve PDK yetkililerinin ellerine Milyar dolların gelmemesi.
  2. Barzani ve Erdoğan arasında imzalanan 50 yıllık antlaşması ( Petrol ve Doğal Gaz) ve Türk askeri güçlerinin Kürdistan’ a yerleştirilmesi.

Bu iki bend, PDK’ ye Rüyasını ( İki Yönetim )gerçekleştirmek için imkan sunmuş ve Rüyasını gerçekleşmesi için çalışmalarını hızlandırmıştır. Bu amaç doğrultusundandaki bazı adımlar atılarak Kürdistan Parlamentosu ve Kürdistan Hükümeti bu doğrultuda işlevsizleştirilmesi oldu.

Nawşirvan Mustafa’ nın yargılanması senaryosu da bu amaç doğrultusundadır.

Bir başka anlamda KDP mahkemelerinin amacı Nawşirwan Mustafa’yı mahkeme etmek değil, provokasyona getirmektir. Provokasyon beraberinde reaksiyonları getirir.

Şimdi KDP, Gorran ve müttefiklerinin reaksiyonunu bekliyor.

Her reaksiyon Güney Kürdistan’ın daha fazla bölünmesine zemin hazırlıyor. Gorran ve Müttefikleri KDP’nin bu tuzağına düşmemeleri gerekiyor.

Kürdistan Bölgesinin Toprak bütünlüğünü savunmak, bölünmesi yönündeki planları boşa çıkarmak bütün tarafların görevidir.

Dr. Aram Raffet
NRT

* 1996 yılında sayın Mesud Barzani bizzat Saddam Hüseyin’ e mektup yazarak ondan YNK’ nin Hewlêr’ den çıkarılması için mektup yazmıştı. PDK liderinin mektup ve yardım istemi doğrultusunda Saddam Hüseyin’e bağlı Cumhuriyet Muhafızları’ndan oluşan bir askeri güç ile PDK’ nin askeri güçlerinin ortak operasyonu ile Hewler’ e saldırı başlatıldı. Başkent Hewlêr’ e giren Saddam Cumhuriyet Muhafızları Kürdistan parlamentosunu işgal edip onlarca binlerce yurtsever ve sivil halkı katledip yüzlerce insanı tutuklayıp Bağdat’ ta götürdü.

Rojhat Badikî