Nawşirvan: GORRAN-YNK Antlaşmasının Amacı Bağımsızlık ve Kürdistan Devletini Kurmaktır

1543

GORRAN Hareketi’nin Lideri Nawşirvan Mustafa YNK ve GORRAN arasında imzalanan antlaşma merasimine katılanları selamladıktan sonra şu konuşmayı yaptı:

Buradan, ölümsüz aziz Pêşmerge Şehitlerinin ruhunu selamlamayı gerekli görüyorum. Büyük bir fedakarlık ve kahramanca direnişlerle Kürdistan halkını büyük tehlikelerden korudukları ve halen savundukları için Kahraman Kürdistan Pêşmergelerine teşekkür ediyorum. Kürdistan halkına da, Irak dört tarafından gelen, Irak’ın ilticacılarına kucak açtıkları için teşekkür ediyorum. Açık ve birleştirici bir mantıkla uzun bir dönem müzakere görüşmelerini sürdürüp, yapıcı ve uzun soluklu bir maraton sonunda görüşmeleri başarıyla tamamlayıp bize sunan iki tarafın heyetine de teşekkür ederim. Yurtseverlik ruhu ile sorumluluk üstlenen, Kürdistan ve Irak’ ın içinde bulunduğu ağır koşullarla Yurtsever ruh ve sorumluluk bilinci hareket edip bu antlaşmayı imzalayan iki tarafın önderliğine de teşekkür ediyorum.

Kürdistan Bölgesi; Ekonomik sorunlar, Siyasi Sorunlar, Savaş Sorunu gibi birçok sorunlarla başbaşa kalmış olup imzalanan antlaşma bu sorunların çözümüne bir cevap olacaktır.

Bu antlaşmanın amacı; yurtseverlik ve ulusal görevlerinin yerine getirilmesi, Kürdistan’ da özgür bir ortamın oluşturulması ve Kürdistan vatandaşlarının siyasi ve politik düşüncelerini özgürce ifade edebilmelerine zemin oluşturmak, Kürdistan toplumunda çeşitli sınıf ve katmanlar arasında toplumsal adaleti sağlamak, Kürdistan ulusal gelirlerinde özellikle Petrol ve Gaz satış ve harcamalarında şeffaflığın sağlanmasına bir cevap ve çözüm olacaktır.

Kürdistan Hükümetinin Bölge, Irak hükümeti ve Dünya devletleri ile ilişkilerini yeniden düzenleyip şeffaflaştıracaktır.

Halkımızın kaderini yakından ilgilendiren bütün kararlarda, karar mekanizmasına gerçek bir anlamda katılımcı-ortak olunmasını sağlamak. Siyasi, Ekonomik, Pêşmerge, Güvenlik, Eğitim Yargı vs sistemlerde Reformlar yapmak antlaşmanın amacıdır.

YNK, GORRAN’ ın yetkili organ kurum kuruluşların bu sorunların araştırılması ve kamuoyuna açıklanması ve bu sorunların çözümü için uzmanların yardım ve görüşlerini alarak bu anlaşmayı tamamlayıcı ek maddelerin hazırlanılması.

Bu anlaşma, Kürt evinin inşaa ve birleştirilmesi içindir. Bu antlaşma bütün tarafların bir araya getirilip protokol ve antlaşma zeminin sağlanılıp ulusal ve milli güvenlik politikalarının belirlenmesi ve bu konuda bir politika oluşturulması için bir zemin olacaktır. Ulusal ve Milli çıkarların belirlenmesi, Kürt halkının amaçlarının gerine getirilmesi Bağımsızlığın ilanı ve Kürdistan Devletini kurmaya zemin hazırlamak için Kürdistan halkının verdiği mücadelenin birleştirilmesi bu antlaşmanın temel hedefi olacak ve bunu gerçekleştirmenin yol ve yeri yalnız ve yalnızca Kürdistan Parlamentosunun Çalışma yolu ile olacaktır. Medeni-Sivil yollarla olacak, Birbirini kabul etme, uygar ve çağdaş görüşme ve müzakereler yolu ile olacaktır.

Sonuç itibarı ile şunu belirtmek istiyorum; Antlaşmanın içeri önemli ve değerli konulardır, Kürdistan halkı ve iki tarafın büyük çoğunluğun rızası dâhilindedir. Ama iki tarafa da şunu hatırlatmak istiyorum; Antlaşmanın Önem ve zorluğu yazmada değil uygulamadadır.

Not: Metni Güney Kürdistan Basınından derledim.

R.Badikî