MUSTAFA ZEHRANİ: İRAN, SURİYE POLİTİKASINI GÖZDEN GEÇİRMELİ

412

İran Dışişleri Bakanlığına bağlı Uluslararası ‘Stratejik Araştırmalar Bölüm Başkanı’ Mustafa Zehrani Twitter sayfasında yayınladığı kısa bir mesajda; “Suriye’ de savaşa katılırken savaşın kısa zamanda sonuçlanacağı öngörüsü içerisinde oldukları ama savaşın uzun sürdüğü ve asıl sorunun Suriye savaşından nasıl çıkacaklarına dair stratejilerinin olmadığını” belirti.

İran’ ın 2000 ve 2004 yıllarında BM’ Temsilciliğini de yapan M. Zehrani; Esad’ ın Rusya’ ya daha fazla güvendiği ve Esad’ın İran’ a sırtını dönüp Rusya’ ya daha fazla yakınlaştığını” söyledi.

M. Zehrani; Rusya’ nın Suriye sorununda farklı hedefleri olduğu, ABD ile diyalog içerisinde, hatta İsrail’ le de ilişki içerisinde olduğunu da ifade edip İran’ın Suriye politikalarını tekrar gözden geçirmesi gerektiğini” açıkladı.

Büyük bir zafer edası ile Güneybatı Kürdistan’ da “Fırat Kalkanı” adı altında askeri operasyon düzenleyip Güneybatı Kürdistan kantonlarının birleşmesini engellemeye çalışan Türk devleti amacına ulaşamadan geri çekilmek zorunda kalmıştı.

İran’ lı diplomat M. Zehrani’ nin İran’ın Suriye politikalarını yeniden ele almalı ve ABD’ nin Esad’ın gitmesi bizim öncelliğimiz değildir açıklamaları ele alındığında, ABD ve Rusya Suriye sorununda anlaştılar mı sorusunu gündeme getiriyor.

PYD lideri Salih Müslüm’ de Ara News’ e yaptığı açıklamada öncelliklerinin Esad’ın gitmesi olmadığı, önceliklerinin-stratejilerinin Suriye’de ‘federal bir sistemi kurmak’ olduğu yönünde açıklamada bulunmuştu.

Rojhat Badikî