Mesut Barzanî, Türkiye-İran’la İlişkileri ve Referandum Sürecini Suudi Gazetesine Anlattı

573

Suudi Arabistan’da yayınlanan Okaz gazetesine röportaj veren Mesud Barzani, ABD Dışişileri Bakanı Rex Tillerson’ın referandumu erteleme talebine kendisinin razı olmadığını belirtti.

M. Barzani, “Referandumun ertelenmesiyle ilgili razı olmuş değiliz. Ancak iki tarafın daha iyi bir geleceğe ulaşabilmesi için Bağdat’la diyaloğa girilmesine razı oldum” dedi.

Referandumun ertelenmesi hakkında ise Barzani, “Bu kesinlikle olmayacak. Şu anki durum ve baskı nedeniyle iki yıl kadar ortak kalabiliriz. Ancak Bağdat’ın Kürdistan’a karşı politikası değişmez, temel haklarımız inkar edilirse, bu ortaklık da sona erebilir” diye konuştu.

Türkiye’yle İişkiler

25 yıldır Türkiye ile stratejik ilişkilerimiz vardır ve Türkiye için tehdit değil güven kaynağı, güvenlikli ortam olduğumuzu gösterdik” diyen Barzani, “Türkiye’ ye tehdit olmanın ötesinde gelecekte de Türkiye için güven ortamı olacağız. Türkiye’yle büyük çıkarlarımız var, Kürdistan Bölgesindeki siyasi ekonomik, güvenlik vs alanlardaki istikrar Türkiye’ nin lehinedir. Türkiye ve İran için tehdit olmadığımızı da ispatladık, tersine Türkiye ve İran’ da yaşayan Kürdlerin bu devletlerle yakınlaşmaları için yardımcı olduk ve onlar sorunlarını, içinde yaşadıkları devletlerin hükümetleriyle diyalog ve barışçı yol ve yöntemlerle çözmeleri için teşvik ettik…’’

İran’la İlişkiler

Kürdistan Bölgesi’nin İran’la olan ilişkilerine de değinen Barzani, şunları söyledi;

“İran’la komşuluk temelinde, iyi ilişkilere ve iyi çıkarlara sahip olmak isteriz. Bir tarafın diğer tarafın içişlerine müdahalesini de istemeyiz. Ancak hiç kimsenin vesayetini de kabul etmeyeceğimizi bir kez daha söylemek isterim.”

Sülyemaniye’de, İran etkisiyle Erbil’in aksi bir tutum olduğuna ilişkin ise Barzani, “Coğrafik nedenlerden dolayı Süleymaniye’nin İran’la ilişkileri, Erbil’in İran’la ilişkilerinden farklı olabilir. Fakat Kürdistan Bölgesi’nin siyaseti, İran’ın vesayet ve müdahalelerini kabul etmez” ifadelerinde bulundu.

Barzani, Kasim Süleymani ile ilişkileri konusunda da şunlardı söyledi;

“Sayın Kasım Süleymani bizi defalarca ziyaret etti ve kendisi ile birçok kez görüştüm, tüm ilişkilerimiz dostluk ilişkileri çerçevesi içinde geçti, hiçbir zaman aramızda bir sorun yaşanmadı ‘’

Barzani, Suudi Arabistan’ da yayınlanan Okaz gazetesine verdiği söyleşide; “Kürdistan Bölge Başkanlığı seçimlerinin zamanında yapılacağını, ne kendisinin ne de akrabalarından birinin bölge başkanlığına aday olmayacağını” belirti.
Rojhat Badikî