McGurk : Kürtlere Tavsiyemiz; Birliğinizi Koruyun!

776

ABD Başkanı Barack Obama`nın Ortadoğu ( IŞID’ la mücadele ) özel temsilcisi McGurk, Amarikan Temsilciler Birliği’nde yaptığı konuşmada, Ortadoğu, Kürt, Işıd diğer sorunlar hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

McGurk Temsilciler Meclisine sunduğu tebliğatta, Bağdat-Hewlêr ve Kürt’ ler arasındaki iç sorunlara değinerek ‘’ Geçmiş dönemde, Nuri Maliki’ nin Başbakan olduğu dönemde, Kurdistan Bölgesi ve Bağdat arasındaki ilişkiler oldukça kötüydü. Ama Abadi ile olan ilişkiler farklıdır. Ben açık ve net bir şekilde burada size belirtmek istiyorum ki, Göndermek istediğimiz ve Işıd’ a karşı savaş Peşmerge güçlerinin ihtiyaç duyduğu ne kadar silah ve malzeme varsa, hepsini Peşmerge güçlerine ulaştırdık. Bağdat-Irak Başbakanı Abadi bu konuda bir sorun çıkarmadı, silahların gönderilmesine engel olmadı.

Obama Özel Temsilcisi Mc Gurk Amarikan Temsilciler meclisinden kendisine yöneltilen ‘’ Pêşmergelerin Maaşlarını Ödemiyor ‘’ sorusuna da ‘’ Irak’ ta bir çok kesime maaş ödenmiyor. Doğrusu Irak’ ta temel gelir kaynağı Petroldur. Kürt`ler kendi petrollerini satıp, gelirlerini kendileri alıyorlar. Bundan dolayı Güney Petrol ( kastedilen Basra Petrolleri ) gelirlerinden kendilerine bütçe aktarılmıyor buda doğru bir tutumdur.’’ Pêşmerge Güçlerinin aylık maaşları 50 milyon civarlarındadır. Dünya Bankası, uluslararası kredi kuruluşlarından, kredi alıp destek sunmaya çalışacağız.

Mac Gurk, Temsilciler Meclisinde yaptığı konuşmaya devamla ‘’ Kürt’ lerin Işıd’ la olan savaş ve Musul’ ın kurtarılmasında neye ihtiyaçları varsa, hiç şüphesiz hepsi karşılanılacaktır. Ben Barzani’ le Münih’ te görüşeceğim, Abadi de orada olacak. Geçen hafta, Irak’ taydım, Kurdistan Bölgesinden Yüksek bir heyette Bağdat’ ta Abadi ile görüştüler. İlişkileri çok iyidır ve hep böyle kalmasını istiyoruz. ‘’

Kuzey Irak’ taki Kürt’ ler arasında bir çok siyasi sorunlar var. Ben bir yakın dostları olarak onları kendi aralarındaki sorunlara bir çözüm yolu bulmaları için teşvik edip destek veriyorum. IŞID kendilerine saldırdığı ve tehlikeli olduğu dönemde , Suriye, Irak Kürtleri ve tüm Kürtler birlikti. Özellikle, Pêşmergelerin Kobani’ ye gelişleri tarihi bir olaydı ki ben de bunu paylaştım, bu anın bir parçasıydım. Şimdi IŞID tehlikesi azalınca, aralarındaki sorunlarda çoğalmaya başladı.

Mc Gurk ‘’ Kurdistan bölgesinde bulunan üç büyük parti arasında büyük sorunlar var. Suriye ve Irak Kürtleri arasında sorunlar var. Bizim kendilerine illetiğimiz mesajımız şudur ; Halen savaş sonuçlanmış-bitmiş değil. Kurdistan Bölgesinin Güney Sınırları ( Güney Kurdistan-Irak sınır R.B ) halen tamamiyle Işıd kontrolü altındadır, bu durum böyle sürerse, tehlike ortadan kalmaz ve güvenlik sağlanılamaz. Biz kendilerine tehlikelere karşı birliklerini korumlarını tavsiye ediyoruz.

Rojhat Badıki