Kürdistan Parlamentosunun Temmuz’ da Açılması İçin Anlaşma Sağlandı

677

PDK ve YNK politbürolarının bugün yaptıkları toplantıda Kurdistan Parlamentosunun Açılması konusunda anlaştıkları ifade ediliyor. Bazı kaynaklardan edinilen bilgilere göre YNK’ nin Kurdistan parlamentosunun Referandumdan önce açılması konusunda PDK’ ye verdiği projesi üzerinde anlaşma sağlandığı bildiriliyor.

YNK ve PDK’ nin üzerinde anlaştığı plana göre GORRAN’ a ait bakanların Hewler’ e dönüp çalışmalarına başlaması ve ardından Kurdistan Parlamento Başkanı Dr. Yusuf Mihemed’ın de Parlamentoya gelmesi ve Parlamento sekreteri ve Parlamento başkanın da katılıcağı bir oturum yaparak Kurdistan parlamentosunun tekrar görevine başlaması öngörülüyor.

Dr. Yusuf Mihamed’ ın yöneteceği ilk parlamento oturumundan sonra yeni bir başkanlık heyetinin seçilmesi için parlamento oturumuna ara verilip başka bir tarihte tekrar toplanması tasarlanıyor.

Belirtilecek tarihte yapılacak Parlamento oturumunda GORRAN hareketinin göstereceği bir aday ve PDK’ nin de rıza alınması koşuluyla yeni bir Parlamento başkanının seçilmesi konusunda PDK ve YNK’ nin anlaştığı bilidiriliyor.

Temmuz ayında açılması öngörülen Kurdistan parlamentosunda YNK ve PDK’ nin üzerinde anlaştığı planda; Başkanlığın GORRAN hareketine, Parlamento Sekreterinin KOMEL’ den alınıp YNK’ye verilmesi ve Kurdistan Parlamento başkan yardımcılığının PDK’ye verilmesi…

Bazı kaynaklar GORRAN hareketinin buna ittirazı olacağı Dr. Yusuf Mihamed’ın değiştirilmesi karşılığında da Mesud Barzani’ nin 3 başkanlığın ( Parlamento, Bölge Başkanlığı ve Başbakanlığın ) değiştirilmesi önerisinin yaşama geçirilmesi durumunda teklifi kabul edeceği bildiriliyor. GORRAN’ ın diğer ittirazının da Parlamento sekreterliğinin KOMEL’ den alınmasını kabul etmeyeceğidır.

Bazı kaynaklar; ABD’ nin Kurdistan siyasi önderliğine baskı yaptığı, Kurdistan Parlamentosunun açılmasını Referandumdan daha önemli gördüklerini Kurdistani yetkililere ilettiği ifade ediliyor.

Rojhat Badikî