Kürdistan Parlamentosu Açılacak mı?

358

Rojhat Badikî

Kürdistan’ın Güneyinde Kürdistan Parlamentosunun açılması ve Referandum kararının, Parlamentonun onayından geçmesi yönündeki tartışmalar yoğunlaşıyor. Dün (22.06.17) tarihinde Neçirvan Barzani başkanlığındaki PDK heyetinin beklenmeyen Süleymaniye ziyareti ve Talabani ailesi ile görüşmesiyle ilgili olarak henüz teyit edilmeyen bazı bilgiler basına sızdı.

Neçirvan Barzani Başkanlığındaki PDK Heyetinin Süleymaniye ziyaretine ilişkin basına sızan bilgilere göre Mam Celal-Talabani Ailesi ve Emne-Surek’ yi ziyaret etme şeklinde açıklanmışsa da, Neçirvan Barzani’nin ziyaretinin amacının farklı olduğu yazılıyor.

Süleymaniye ziyaretinin ABD ve Batı ülkelerinin Kürdistan Parlamentosunun açılması yönündeki baskıları ve YNK parti meclisinin son yaptığı toplantı ve GORRAN hareketine yeni öneri götürmek şeklinde olduğu belirtiliyor.

YNK-Parti Meclisi son toplantısında Kurdistan’ da yapılacak referandum kararının Parlamentonun onayından geçmesi yönünde görüş bildirmişti.

Kurdistan yetkililerinin ABD-Batı ülke yetkilileri, Irak ve Kürdistan’ daki Büyükelçi ve konsoluslukları ile yapılan görüşmelerde Kürdistan yetkililerine Parlamentonun açılması, iç sorunların çözülmesi, siyasi-idari, ekonomik ve askeri alanlarda reformların yapılması ve Referandum için şartların şu an uygun olmadığı vurgulanıyordu.

Pirmam toplantısından sonra Kürdistan parlamentosunun açılması için PDK ve YNK, GORRAN ve KOMEL’ e yeni öneri sunmuştu. PDK ve YNK sunduğu yeni öneride Kürdistan parlamentosunun Dr. Yusuf Mihemed başkanlığında bir oturum düzenlemesinden sonra istifa etmesi ve yeni bir başkanın seçilmesi.

GORRAN hareketi bu öneriyi red ederek Kürdistan parlamento başkanlığı sorununun bulunmadığı, esas sorunun Kürdistan bölge başkanlığı sorunu olduğu bu soruna yasal bir çözümün bulunması gerektiğini açıklamıştı.

Neçirvan Barzani başkanlığındaki PDK heyetinin Süleymaniye ziyaretinin amacı Mam Celal ve ailesini ziyeret etme olduğu açıklanmışsa da esas amacın Kürdistan parlamentosunun açılması için YNK aracılığı ile GORRAN hareketine yeni bir öneri götürmek ve YNK’ yi Referandum konusunda ikna etmek olduğu belirtiliyor.

Basına sızan bilgilere göre Neçirvan Barzani’ nin GORRAN’ a Kurdistan parlamentosunun açılması ve referandumun Kürdistan parlamentosunun onayından geçmesi için yeni öneriler sunduğu ifade ediliyor.

N. Barzani’ nin GORRAN’ a sunmak istediği yeni önerilerde Kürdistan Parlamentosunun açılması ve Dr. Mihemed Yusuf’un Kürdistan Parlamento seçimlerine kadar başkan olarak kalması karşılığında GORRAN hareketinin referandumu desteklemesi, Mesud Barzani’ nin başkanlığını tartışmaması ve Kürdistan parlamentosuna konuyu taşımamasını talep etttikleri ifade ediliyor.

YNK ve GORRAN bugün Süleymaniye’de iki parti ilişkileri, Kürdistan ve bölgemizdeki gelişmeleri görüşmek için biraraya gelecekler.