Kürdistan Parlamento Başkanı Türkiye’ yi Kınadı

239

Kürdistan Parlamento Başkanı yayınladığı bir bildiri ile Türk devletinin Şengal ve Güneybatı Kurdistan’ a yaptığı saldırıları kınadı.

M.Yusuf yayınladığı bilidiride İttifak güçlerine çağrıda bulunarak Türkiye’ nin saldırganlığına bir sınır konulmasını istedi.

Kürdistan Parlamento Başkanı Mihemed Yusuf yayınladığı bildiride;

‘’Büyük bir üzüntü ile bu sabah Türkiye savaş uçaklarının Şengal ve Güneybatı Kurdistan’ da Kürdistan Pêşmerge Güçleri ve YPŞ-YPG güçlerinin mevzi ve karargahlarını bombalayarak Pêşmerge, Şervan ve Sivil halkımızdan insanların şehid edildiğini ve yaralandığını duyduk…”

“Türkiye’ nin bu saldırılarını sert bir şekilde kınıyor ve uluslararası toplum ve ittifak güçlerine de Türkiye’ nin bu saldırılarına bir sınır koymalarını talep ediyoruz.”

Türkiye’ nin bu saldırısı Kürdistan ve Irak’ın egemenliğinin ihlal edilmesidir. Kurdistan halkı ve kahraman silahlı güçlerimizin teröristlere karşı mücadele ettiği ve Êzdî halkımıza karşı yapılan jenosidin yaraları kapanmadığı bu süreçte Kürdistan halkının bölge güçleri tarafından bombalanması kabullenilemez.”

“Nemirî u Serberzî Ji Bo Şehîdanê Kurdistan u Hevîya Başî Ji Bo Brîndaran Dixwazim….”

Kurdistan Parlamento Başkanı
Dr. Yusuf Mihemed Sadık