Kurdistan Parlamento Başkanı: Kurdistan’ dan 130 Milyar Dolar Yurtdışına Kaçırıldı

1138

İngiltere Parlamentosunun daveti üzerinde, İngiltere’ de bulunan Kurdistan Parlamento başkanı yaptığı açıklamada son 10 yılda kamuoyu bütçesi ve gümrük gelirlerinden 130 milyar dolar civarında paranın yurtdışına kaçırıldığını belirti.

Kurdistan Parlamento Başkanı Sayın Yusuf Mihamed yaptığı açıklamada ‘’ Kurdistan bölgesinden aklanmak-temizlemek amacı ile 130 milyar dolar civarında paranın yurtdışına kaçırıldı. Hiç kimse bu paranın nasıl ve nereye kaçırıldığını bilmiyor bu konuda yasal soruşturmaların yapılması gereklidir. Mesud Barzani ve Neçirvan Barzani, 10 yıldır iktidarın zirvesinde bulunmaktadırlar ve bu paranın kaybolmasında birinci derecedeki sorumlu insanlardır. ‘’ şeklinde konuştu.

Kurdistan parlamento başkanı yaptığı açıklamaya devamla’’ Kurdistan parlamentosunun işlevsizleştirilmesinin birinci nedeni buydu. Kurdistan Parlamentosu, bu konunun araştırılması ve Kurdistan Petrollerinin satış ve gelirlerinin şeffaflaştırılması, Petrol gelirlerinin toplanacağı ulusal bir sandığın oluşturulması için yasa ve kanun teklifleri verildi. Kurdistan Parlamentosu yasa tekliflerini görüşmek ve bu konuda yasal kararlar almayı gündemine almıştı, bunun engellenilmesi için parlamentoya karşı harekete geçildi. Geçmiş hükümetlerin bütçelerinin nasıl yapıldığı gelir ve giderlerin ne olduğu, paraların nasıl harcanıldığına dair Kurdistan parlamentosunda arşiv-belge yoktur’’

NRT

Rojhat Badikî