Kurdistan Hükümeti İktidardan El Çek!

109

Mesud ZîLAN

Vatan, millet, bayrak …

Bırakın bu tür gerekçeleri Allah aşkına. Bu gerekçelere sığındıkça basitleşiyorsunuz, şu anda adını hatırlayamadığım Saddam zamanının Enformasyon bakanına daha çok benziyorsunuz! Bunu, bu göstilerilerin karşısında, yenilmiş KDP/YNK nin siyasi liderlik ve iktidarlarının yanında yer alan HERKES için söylüyorum.

Ne (başka hiç bir) gerekçe arama/üretmeye gerek var ne de bu gerekçelerin büyük olmasına gerek var.

21ci yüzyılda,
26 yıldır idaresialtında bulunan toplam 3 kente 24 saatte en fazla 4 saat elektrik verebilen bir hükümet hiç bir bahane veya gerekçe öne sürmeden iktidardan el çekmelidir!

Gaz ve petrol denizi içinde yüzen bir ülkede 26 yıldır kış ortasında 3 şehre yakacak veremeyen bir Hükümet bir tek yıkılmaya kabildir.

Çeyrek maaşa indirdiği halde memur maaşlarını ancak 60 günde bir verebilen bir Hükümet bir tek kovmaya kabildir.

1 gecede Kurdistan topraklarının %51 ni Hejdi Şaabiye teslim edip Ranya’ ya, Süleymaniye’ ye sokakları bastırmak üzere Pêşmergeye emir veren komutan olsa olsa petrol çetelerinin, ekmek hırsızlarının komutanıdır!

Hejdi Şaabiye karşi silahını kullanmayıp kendi halkına karşı kullanmaktan çekinmeyen Pêşmerge peşmerge değil çekdardır!

‘’Ben bu göstericilerin gerçekten ne istediklerini anlayamiyorum’’ diyen bir Başbakan (Neçirvan Barzani)ın Beşar Esattan, Salih’ten, Mübarekten, Saddamdan, Qaddafiden farksızdır.

‘’Göstericilerin talepleri haklıdır ama …. arkasında el var…’’

Bugün ayaklanan bu halka, bu gırtlağa gelen isyana ‘’destê derekî” diyor Nêçirvan, Qubad /Hümet/KDP/YNK (ve tabii onların masalarından ekmek yiyenler).

Hiç ilginç değildir ki daha düne kadar ayni o cümleleri Saddam (ve öbürleri) M. Mustafa, daha sonra sırayla Mesud için, Talebani için diyorlardı!

25 Eylülde Erbil, Suleymaniye ve Duhoka selfi çekmek için akın edenlere soruyorum;

Yaşadığın ülkede korrupsuyona, talana, zulme karşı iktidar değişimini talep eden hangi mitinge katılmadın, hangisine destek vermedin?
Onu destekleyen ayni sen, hangi yüzle şu anda Kurdistanda sokaklara dükülen halk kitlelerine ‘provakasyon, yabancı el’ diyenlere destek veriyorsun?

Kurd’lük, vicdan, hukuk, demokrasi, insanlık…. bunlar adına, bunlar gereği yerimiz 26 yıllık iktidardan sonra (ve üstelik yenildiğini, iflas ettiğini kabul etmiş bu ekibin) yanında mı olmalı?

Şu anda bulunduğun ülkede daha fazla kan ve kayıp olmadan bu hükümetin devir dönüş yapmasını sağlamak için sokaklarda olman gerekirken olamıyorsan veya en azından bir vicdan kalem sallayamiyorsan bari sus, bari bu yenilmişliğe onay verme!
40 yıldır Avrupalarda yediğin demokrasi sana haram olsun!

Devlet veya parti mülk ve binalarını ateşe vermek, yakmak yıkmak yanlıştır ve mutlaka durmalıdır.

Ancak bu, emniyet güçlerine bir beton binayı koruma adına cana kurşun sıkmak, katletmek hakkını vermez. Bunu şiddetle kınıyorum.

Başta Gorran Hareketi olmak üzere opozüsyona hazırlanan partilerin eski ürkekliklerini bırakıp meydana daha açık ve daha net çıkmaları, gösterileri organize etmeleri ve halkın/ülkenin acil taleplerini somutlaştırmaları şarttır ve bu şartla bu gösteriler 17 Şubat (2011) gösterileri kaderini paylaşmayacak, bunun bir neticesi olacak.

Bellidir ki Ebadi Mayıs seçimlerine kadar şu andaki Kurdistan siyasi liderlik ve Hükümetiyle müzakere yapmayacak. Bu demektir ki Kurdistanın bu Hükümeti iktidardan elçekmediği müddetçe Kurdistan halkının durumu iyileşmeyecek aksine daha da kötüleşecek.

Hükümet, tıpkı Mesud Barzaninin referandumda yaptığı gibi, gurur ve inat yapmakta daha fazla ısrar ederse bunun sonuçları referandumunkinden daha ağır olacak ve faturayı yine halk ödeyecek.

26 yıl yap(a)madıklarından dolayı çektirdiği bu zulmü 6 ay daha devam ettirmek için mühlet isteyen bu ekibe, bu simalara destek vermek utanç vericidir.

Biraz vijdani olan herkesin artık net ve yüksek bir ses ile seslenmelidir, Kurdistan Hükümeti artık iktidardan el çek!