KNN: Duhok’ lu Gazetecinin Öldürülme Dosyasına İlişkin Şüphelerimiz Var

1119

Şirvan Reşid Sharpress’ e gönderdiği yazılı bir açıklamada ‘’Dün Gazeteci Şehid Şükrü Rêkanî toprağa verildi.  Duhok polisinin açıklamalarına göre Şükrü Rêkanî’ nin ölümü ‘’kaza’’dır ( Hayvan Yolu-Darbesi ) Dosyası kapatılmıştır.

Şirvan Reşid yazdığı açıklamada ‘’Şehid Gazetecinin ölümü şüphelidir, olayın aydınlanması için sessiz kalmayacağız olayın takipçisi olacağız. Bizim olaya ilişkin bazı şüphelerimiz vardır;

1. Şehid gazeteci bir kaç kez açıkladı oğlu da dün açıklama yaptı ‘’13-14 kez güvenlik güçleri tarafından tehdit edilmiş son tehdit telefon yolu ile yapılmış”.

2. Duhok polisinin olaya ilişkin farklı ve çelişkili açıklamaları vardır. Birinci gün yaptıkları açıklamada ‘’Bizim yaptığımız tahkikata göre olay yerinde silah sesi duyulmuştur.’’Dün Duhok polisi tarafından yapılan açıklamada ise ‘’ Şehid Gazetecinin bacağındaki yarada hayvanın boynuz darbelerinin izi var, kurşunla yaralanmamış, yani cesedindeki iz; silah mermisi hayvan boynuzu şeklinde değiştirilmiş.

3. Bir kaç kez KNN heyeti Şehid Gazetecinin ‘’ Cesedinin ‘’ fotoğrafını çekmek için izin vermeleri için bir kez kez Duhok polisine müracat etmiş ama güvenlik güçleri tarafından izin verilmemiş.

4. Neden Güvenlik Güçleri Sorumlusu, Polis Sorumlusu ve Şehid Gazetecinin ilk otopsisi yapıldığında yakınlarının otopside hazır bulunmalarına izin vermedi.5. İlk kez cenazesi otopsi için getirildiğinde KNN ekibi otopsi soruşturmasında olayı takip etmek için izin istemlerine rağmen otopside hazır bulunmalarına izin verilmemiştir.

6. Duhok Gazeteciler Sendikasının talebi üzerine ikinci bir otopsi yapılmasına rağmen KNN ekibinin otopside bulunma talebi red edilmiş, hazır bulunmalarına izin verilmemiştir. GORRAN’ ın Duhok sorumlusu, Duhok güvenlik-polis sorumlularına, ‘’Sadece Şehid Gazetecinin bedenini görmek istiyorum, yanıma kamera, telefon dahi almayacağım sizin gözetiminizde bedenini görmek istiyorum ‘’ demesine rağmen izin verilmemiş.

Neden yalnızca PDK’ li iki sendikalı gazetecinin otopsi sırasında hazır bulunmasına izin verilmiş aynı sendikaya bağlı Yekgirtu İslami Kurdistan üyelerinin otopsi sırasında hazır bulunmalarına izin verilmemiştir?

8. Duhok genel olarak Özgür Gazetecilik ve Özgür siyasi çalışma için güvenlikli bir bölge değildir. Geçmişte de birkaç kez şüpheli ‘’Siyasi cinayet‘’ olayları yaşanmıştır, bundan dolayı biz Şehid Şükrü’ nün öldürülmesi nedeni siyasi olabilir, ta ki doğru ve şeffaf bir araştırma yapılana kadar davayı şüpheli-siyasi bir olay olarak göreceğiz.

Sharpress
Olayın; adil doğru tarafsız şeffaf bir  şekilde araştırılması ve gerçeklerin yalın bir şekilde kamuoyuna açıklanması dileği ile Gazetecinin ailesine başsağlığı diliyorum. 
Rojhat Badikî