KİM GÜNEY KÜRTLERİNİ BARIŞTIRACAK?

938

Aso Zagrosî

Her Kürt yurtseveri Daiş sonrası sürece dair düşünmelidir. Mevcut olan denklem ve güç dengelerinden değişimler olacak. Bölgede yeni güçler ortaya çıkacaktır. Güney Kürtleri bu süreci değerlendirmeseler, Daiş sonrası başka gerçeklerle karşı karşıya kalacaklar. O gerçekler ise pek Kürtlerin yararına olmayabilir.

Güney Kürdistan yine kendi içinde bölünmüş bir süreçte bulunuyor. Geçmişte iki defa Güney Kürtleri arasında barış oldu. Birincisi; 1986 yılında İran devletinin zorlaması neticesinden oldu.. İran’ın Irak’a karşı savaşta Kürtlere ihtiyacı vardı. İkincisi ise Washington Antlaşmasıdır. Amerika’nın zorlaması sonucu oldu. Amerika’nın da Saddam karşı Kürtlere ihtiyacı vardı.

Her ne kadar Washington Antlaşmasından sonra bir çok defa sorunlar ortaya çıktıysa Mam Celal tüm YNK politbürosunun söylediklerini hiçe sayarak, tavizlere vererek sorunları geleceğe ertelemek için Serê Reş’ın yolunu tutardı. Hep de başarılı oluyordu!

Mam Celal hastalandıktan sonra Bağdat’ta yaşananlar biliniyor. Bağdat ve Kürtistan ilişkileri çıkmaza girdi. Şiiler ve Sünniler arasındaki çelişkiler savaşa dönüştü…. Daiş vs… Tablo ortada…

Mam Celal’ın hastalanmasından sonra KDP, YNK, GORRAN ve İslami Partilerin ilişkileri en alt düzeye indi.. Çelişkiler ilişkileri kopma noktasına getirdi.. Mam Celal Debaşan antlaşmasıyla Güney Kürtistan’da yeni bir denklem oluşturdu..

Şimdi ne olacak?

Kim Kürtleri barıştıracak?

ABD? İran? Türkiye?

Hayır hiç kimse…

Kürtler barışsa ve birleşse bağımsız Kürdistan devleti ortaya çıkacak.

ABD’nin bugün Kürtlerden istediği Daiş’a karşı savaştır. Hem KDP ve hem de YNK kendi cephelerinde Daişa karşı kahramanca savaşıyorlar… ABD bu aşamada bir Kürt iç savaşını istemiyor ve bunu açık bir şekilde tüm taraflarla konuşmuştur.

Kim Kürtleri bağımsız Kürdistan için barıştıracak ve birleştirecek?

Kürtlerden başka bir güç yok.

Hep birlikte göreceğiz.