KERKÜK MASKE İNDİRİYOR!

284

H.Hüseyin Yıldırım

Kerkük İl Meclisinin, Newroz’da Kerkük’te Kürd bayrağını göndere çekmesi ve ardından statüsünün belirlenmesi için referanduma gidilmeli düşüncesi ile Kerkük bir ayna oldu.

Gerek sömürgecilerimizin ve gerekse Kürdistanlı siyasi güçlerin konu hakkında alınması gereken tavır konusunda görüşleri açığa çıktı.

Kimin Kürd millet çıkarını savunduğu, kimin ise aksi yönde bir politika sahibi olduğu ortalığa saçıldı.

Açığa çıkanları birlikte okuyoruz ama bir de perde ardında süren tartışmalar var.

Sharpress’in geçtiği bir habere göre TC devleti, “Kerkük’e ’tartışmalı bölgeler’ de katılarak Kürdler, Türkmenler ve Arapların ortaklaşa yöneteceği bağımsız bir bölge olarak Irak’a bağlı kalması“ biçiminde planını empoze etmeye çalışmaktadır.

Bu planın Irak-KDP tarafından da benimsendiğini iddia etmektedir. Her ne kadar Irak-KDP bunu açıkça dile getirmese de bu plana iştirak ettiği izlediği politikasına bakıldığında anlaşılmaktadır. – Haberin geniş kısmını linki tıklayarak okuyabilirsiniz. http://www.sharpress.net/all-detail.aspx?Jimare=84981

Çünkü Irak-KDP, Kerkük’ün Kürdistan’a bağlanmasını istememektedir. Kerkük’ün Kürdistan’a katılmasının konumunu sarsacağını bilmektedir.

YNK’nin merkez kanadının da bu plandan haberi var ama Irak-KDP ile olan ilişkilerinden dolayı plana karşı direkt tavır koyamamaktadır.

YNK muhalefeti ise bu planın kabullenilemez olduğu yönünde tavır koymaktadır. Hatta iki gün önce 20 kişiden oluşan bir toplantıyla YNK Merkez kanadının Irak-KDP ile olan ilişkilerin kabullenilemez olduğu yönünde kamuoyuna açıklamada bulundular.

Bunun üzerine YNK Merkez kanadı bu kesimi susturmak için bir komisyon oluşturdu ve cezai müeyyide uygulayacaklarını beyan ettiler.

TC devleti, Kerkük sorunu dahil sorunları konuşmak için YNK’den bir heyeti Ankara’ya resmi olarak davet etti. Ziyaretin amacı belli: Tehdit!

Aynı tehdit İran’dan da geldi. İran kimseyi Tahran’a davet etmedi. Kasım Süleymani dün özel uçağına binip Süleymani ve Hewler’e geldi. Hem YNK ve hem de Mesud Barzani ile görüştü. Tehditi Kürdün evinde Kürde yaptı ve gitti.

Söylediği şu: “Kerkük meselesini kurcalamayın. Kürdistan’a bağlama düşüncesi ve Türklerin planını da unutun. Kerkük Irak’a bağlı kalmalı“ deyip gitti.

Kerkük meselesinde milli görüş takınan GORRAN HAREKETİ, YNK’nin Muhalefeti ve Kerkük Yönetimidir.

Kerkük Kürdistan’a bağlanmalıdır tutumunu tavizsiz olarak savunmaktadırlar.

Şu an Kerkük üzerinde süren tartışmalar bu boyuttadır.

ABD ve müttefikler henüz bu konuda konuşmadılar.

Sonuç olarak Kerkük’ün statüsü onların takınacağı tutumla belirlenecektir. ABD ve Müttefikleri Türkiye’nin ve İran’ın tutumunu onaylamayacaklar.

Bu da benim görüşüm…

13 Nisan 2017