Irak’ ta Kurulacak Sünni Devletin Başkanlığına Sayın M. Barzani mi Getiriliyor!

1485

Rojhat Badikî

Kürdistan’ ın Güney’ inde yayınlanan Sharpress ilginç kısa bir haber yayınladı. Güney Kürdistani parti ve liderler Sharpress’ te yayınlanan haberin doğru olmadığı şeklinde bir açıklama yapmadıkları gibi, haberi doğrulamamışlardır. Ortadoğu’da, IŞID sonrası projelerin havada uçuştuğu günümüzde ‘’ Sünni İttifak’’ ın kuruluşuna dair somut adımların atıldığı da yadsınamaz. Sünni İslam Devletlerin kurdukları ittifakın kamuoyuna açıkladıkları projelerde Kürt ve Kürdistan boyutu nedir, Güney Kürdistani liderlerin tavrı ve Güney Kürdistan’ daki iç çelişkilere yansıması nasıl olacak sorusu ortada duruyor!

Bu açıdan Kürdistan Kuzeyinde, Güney Kürdistan ve Sünni İslam ittifakına dair tartışmalar yoğun yaşandığından dolayı ‘’ başka bir perspektif ‘’ açısından Sharpress’ te yayınlanan kısa haberi Kuzey Kürdistan kamuoyunun bilgilenmesi açısından yayınlıyorum. (R.B)

Güney Kürdistani taraflar, Suudi Arabistan’ ın ‘’ Irak’ ta Sünni Bir Devletin ‘’ kurulması projesinden haberdardırlar. Mesud Barzani ilk etapta, Irak’ ta ilan edilecek Sünni Devletin başkanı olacak.

Bu hafta Hewler’ de bir kaç devlet arasında görüşmeler yapılacak. Sharpress’in edindiği bilgilere göre, önemli gelişmelerin yaşanacağı görüşmelere PDK, Iraklı Sünni liderler, Amerika, Türkiye, Suudi Temsilcileri toplantıya katılacak.

Sharpress’e ulaşan bilgilere göre, Güney Kürdistani partilerin bu gelişmelerden haberdar oldukları, projenin içeriği ve hedefleri konusunda haberdar olduklarıdır.

Yekgirtu İslami Kürdistan ( Suudi Arabistan ve Türkiye ile iyi ilişkiler içersindedir. R.B ) partisinden bir yetkili Sharpress’e yaptığı açıklamada, Yekgirtu İslami Kürdistan liderleri, bu proje hakkında bütün teşkilatını haberdar ettiklerini belirtiyor.

Sharpresse bilgi veren kaynak : ‘’Yekgirtu İslami Kürdistan’ ın toplantılarında bu projeye ilişkin bilgilendirme yapılmış ve diğer taraflarında bu projenin varlık ve içeri hakkında bilgi sahibidirler. Hewler’de yapılacak toplantıya katılacak temsilciler, Suudi Arabistan tarafından hazırlanan ‘’ Irakta Sünni Bir devletin kurulması yönündeki proje ele alınacak, detaylar görüşülecek. Irak’ ta ilan edilecek Sünni Irak devletinin sınırları ; Hewler, Duhok, Musul ve Anbar’ dan oluşacak ilk ve etapta Mesud Barzani bu devletin başkanı olacak.’’

Sharpressin yayınladığı haberde, Sayın Mesud Barzani’ n Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye’ ye yaptığı ziyarette bu konuyu ele aldıklarını, Türkiye ve Suudi Arabistan’ ın hedefinin kendi sınırlarına yakın Sünni Bir devletin kurulmasının olduğunu belirtiyor.

Sharpress, Güney Kürdistan’ daki diğer tarafların proje ve yapılan toplantılardan haberdar oldukları ve toplantıya katılmadıklarını belirtiyor. YNK sorumlularının da Suudi Arabistan projesinin içeriğinden haberdar oldukları ve şimdiye kadar konuya ilişkin bir açıklama yapmadıklarını ifade ediyor.

Suudi Arabistan” da yayınlanan ‘’Arap Vatanı-Vetani Erebi ‘’ gazetesinin yayınladığı habere göre; Suudi Arabistan’ ın Başkenti Riyad’ da ilan edilen ‘’ Sünni İslam İttifakı ‘’ 34 devletten oluştuğu amacının 14 terörist örgütü yok etmek, olduğunu Türkiye’ nin talebi ile yok edilmesi gereken terör örgütleri listesine PKK, YPG ve başka Kürt örgütlerinin de alındığı belirtildi.