IRAK KOMÜNİST PARTİSİ ESKİ SEKRETERİ MAMOSTE AZİZ MUHAMMED VEFAT ETTİ!

549

Mamoste Aziz Muhammed 1924 yılında Hewler’e bağlı Bêrkot köyünde yoksul bir Kürd ailenin çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı.

Mamoste Aziz Muhammed 1940’lı yılların başında Hewler’e giderek o dönem Refiq Hilmi önderliğinde kurulan HİWA Partisine katılıyor. Mamoste Aziz Muhammed HİWA’nın dağılmasından sonra 1946 yılında Irak Komünist Partisi ile ilişki kuruyor.

Mamoste Aziz Muhammed 1948 yılında o dönemin Irak rejimi tarafından yakalanıyor ve hapse atılıyor. 14 Temmuz 1958 tarihinde yapılan askeri darbeden sonra serbest bırakılıyor. Aziz Muhammed’in orta dereceli eğitiminden sonra eğitimine devam etme imkanı olmadı. O kendisini hapiste kaldığı 10 boyunca yetiştirdi ve Irak arenasında teorik bir önder kadro olarak ortaya çıktı.

Aziz Muhammed 1964 yılında Irak Komünist Partisi sekreteri seçildi ve bu görevi gönüllü olarak 1993 yılında bıraktı. Irak Komünist Partisinin milyonlarca kitleyi peşinden sürüklediği ve binlerce akademisyen, subay ve bürokratı içinde barındırdığı bir ortamda Mamoste Aziz Muhammed’ın tam 29 yıl boyunca bu partiye sekreterlik yapması bir ara benim için muammaydı. Güney Kürdistan’da yapılan Kurdkuji savaşı sırasında kendisini şahsen tanıdıktan sonra düşüncelerim değişti.

Mamoste Aziz Muhammed Güney Kürdistan’da saygı gösterilen Kürd Rûspî önderlerinden biriydi.

Mamoste Aziz Muhammed LENİN ÖDÜLÜ, Nelson Mandela’dan sonra ikinci şahıs olarak Asya ve Afika Parlayan Yıldızı ödülünü aldı. En son olarak Mele Mustafa Barzani ödülünü aldı.

Mamoste Aziz Muhammed bugün, yani 31 Mayıs 2017 tarihinde Hewler’de vefat etti.

Aso Zagrosî

 Ala Yekîtî emekçileri olarak Aziz Muhammedin yakınlarına ve yoldaşlarına başsağlığı diliyoruz. Emeği ve mücadelesi unutulmayacaktır. Saygıyla ve minnetle anıyoruz