Irak Eski Petrol Bakanı: Kürtler Diyalogla Bağımsızlıklarını İlan Etmeliler

908

Irak’ ın tanınmış Şii Siyasetçisi  Adil Abdulmehdi Süleymaniye’ de, 2. Dünya savaşında Kurd’ lere Bağımsızlık Hakkının verilmesi gerekliydi. Şeklinde açıklamada bulundu. Irak’ ın Eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Eski Petrol Bakanı yaptığı açıklamaya ilaveten; Kürtler Bağdat’la görüşmeler yolu ile bağımsızlığa gitmelidirler.

Irak’ ta Kurt dostu olarak tanınan Adil Abdulmehdi Süleymaniye Üniversitesi’nde yapılan konferansta;

‘’Kurd Halkı Ortadoğu’da ne misafir ne de yabancıdırlar belki Ortadoğu’nun en eski halklarından biridirler. Arap, Türk ve Farıslar gibi bu bölge de kendilerine ait kültür ve toprakları vardır. 2. Dünya savaşında Kürt halkına bağımsızlık hakkı tanınmalıydı ama ne yazık ki kendisine hiç bir şey sorulmadı.”

Şii Siyatsetçi yaptığı açıklamaya devamla;

 ‘’1920’ lerden beri Irak’ta kimlik sorunu vardır, bundan dolayı Kürtlerin Bağdat’ la görüşme-diyalog yolu ile bağımsızlıklarını ilan etmelerinden yanayım’’ dedi.

Sayın Adil Abdulmehdi, Kürt, Arap ve Türkmenlerin bir kez daha kendilerine şans vererek, birlikte yaşamak için, birlikte bir program yapmalarına tarafım. Eğer bu başarısızlığa uğrarsa o zaman Kürtler bağımsızlıklarını ilan etmelidirler.”

Sayın Mesud Barzani’ de Sykes-Picot antlaşmasının 100. Yıl dönümü vesilesi ile yaptığı yazılı açıklamada Irak yetkililerine seslenerek ‘’Ya Gerçek Ortaklık Yada İyi Komşuluk ‘’ şeklinde bir g örüş beyan etmişti.

Rojhat Badikî