HEWLER İKTİDARI SALANIYOR

61

H.Hüseyin Yıldırım

ABD’nin baskısı sonucu Mesud Barzani, koltuğu bıraktı. Aldığımız bir duyuma göre sırada Parastın’ın lavğ edilmesi var.

Hatırlarsanız daha evvel ABD, Hewler Yönetimi’nin (Irak-KDP-YNK) üzerini çizmiş, üzerlerine gideceklerini yazmıştık.

Nedeni milli birlik kuramayışları, Peşmerge ve İstihbaratı birleştirmemeleri, devletleşmek için bir adım atmadıkları, hatta halkın iradesi Parlamento’nun kapısına kilit vurmaları, muhalefete karşı diktatörlük uygulamaları, Kürd Millet servetini hortumlamaları, sömürgeciler ve hatta Rusya ile yaptıkları petrol anlaşmaları, sömürgecilerle olan kirli ilişki kurmalarından ciddi olarak rahatsız olduklarını belirtmiştik.

ABD ve Müttefik Güçler, bu olumsuzlukların giderilmesi için heyetler göndermiş, projeler sunmuş, kendilerini ciddi olarak uyarmıştı.

Fakat Irak-KDP ve YNK oralı olmamış soygun sistemini devam ettiler. Bunu perçinlemek için Türk ipine oynayıp ABD, AB ve BM’in ciddi olarak karşı çıkmalarına karşın “Bağımsızlık Referandumu“na baş vurdular.

Bu son zıtlaşma Hewler İktidarı ile Batı arasında tüm köprülerin atılmasına neden oldu. O günden sonra ABD, Hewler İktidarı üzerindeki koruma şemsiyesini kaldırdı. Bunu fırsat bilen sömürgeciler akbaba gibi Güneyin üzerine saldırdı. Peşmergenin kontrollündeki “Tartışmalı Bölgeler“ denilen Kürdistan toprakları Arap işgaline uğradı. Hewler İktidarı tek bir kurşun kullanmadan buraları kendi eliyle düşmana teslim etti.

Bu da yetmedi. Irak Devleti, Hewler denetimindeki sınır ve gümrük kapılarının teslimini istedi. Şu an İbrahim Halil Kapısı hariç tüm sınır ve gümrük kapıları Irak Devleti kontrol ediyor. Aldığımız bir habere göre yakın bir zaman da İbrahim Halil Kapısı da Irak Devleti’nin kontrolüne verileceğidir.

Geriye Smelke kapısı kalıyor. Orayıda ABD kontrol edecekmiş.

Bu arada ABD, baskısı sonucu Mesud Barzani uzun süreden beri hukuksuz olarak işgal ettiği Başkanlık koltuğunu bırakmak zorunda kaldı. Kendisine ya yargılanırsın, ya koltuğu bırakırsın. Mesud Barzani ikinci şıkı tercih etmiştir.

Bu arada Mesud Barzani’nin oğlu Mensur Barzani’nin başında olduğu Irak-KDP’nin İstihbarat Örgütü Parastın’ın halka karşı terör uyguladığı gerekçesiyle dağıtılacağı yönünde bir duyum aldık. Başka uygulamalarda devreye konulacağı sanılıyor.

İddiaya göre bu adımlarla ABD ve Müttefik Güçler, Kürdistan’ın Güneyi’nde sivil siyasetin önünü açmaya çalışıyor. Irak-KDP’nin en korktuğuda budur.

Irak-KDP, bu plandan uzun süreden beri haberdardı. Referanduma baş vurmalarının nedeni de buydu. Ömürlerini biraz daha uzakmaktı amaçları. O tutmadı, ters tepki. Mesud Barzani’nin istifasına kadar iş vardı. Bunun üzerine hırçınlaştılar. Bugün açılan Parlamento da gelişmeleri takip etmek isteyen KNNC çalışanlarına saldırmaları, Gorran Hareketi ve Komale İslami Parti’nin Parlamenterlerin uzun süre Parlamenro’da ablukaya alınmaları, Behdinan’ın değişik yerlerinde Gorran Hareketi ve YNK binalarına saldırmaları ile kendilerini kurtarmaya çalıştıklarını sanıyorlar. Bu onlara faydadan çok zarar verecektir. Fakat kolay kolay da bu huylarından vazgeçmeyeceklerdir.

Sonuç ne mi olur?

Önümüzdeki günler de bazı şeyler daha da belirginleşir. Bekleyip göreceğiz.

Sonlarken altını çizerek şunu söylemek istiyorum. Bunları yazarken ciddi olarak rahatsızlık duyuyorum. 1992 yılından bu yana izlenen yanlış yönetimin buraya varacağını defalarca yazdım. Birilerinin buna müdahale edeceği beliydi. ABD, boşuna orada değildi. Gerekeni yapacağını aklı başında olan herkes görüyordu. Kendimce bu duruma defalarca dikkat çektim. Fakat onların kimseyi dinlediği yoktu. Çünkü güç zehirlenmesine yakalanmışlardı. Kendi düşen ağlamaz. Fakat onların şahsında geçicide olsa Kürd Milleti çok mevzi kaybetti. Buna yanarım.

29 Ekim 2017