Heseke Saldırısı Türkiye-İran Ortak Operasyonu mu?

1116

Sömürgeci Suriye devleti ve müttefik güçlerinin ( İran ve Hizbullah/Allah’ın Partisi ) Güney-Batı Kürdistan’ ın Heseke şehrine yönelik hava ve karadan başlattığı saldırılar 2. gününe girdi. Menbic’ in uzun ve zorlu bir savaştan sonra Suriye Demokratik Güçleri-YPG Amerika ve Müttefik güçlerin verdiği Hava saldırısı desteği ile İslam Devleti –IŞID ‘ tan alınmasından sonra Suriye, İran ve Hizbullah’ın Heseke’ ye saldırması İran-Türk Dışişleri Bakanı’nın gerçekleştirdiği görüşmelerin ortak kararı olduğu ifade ediliyor.

Türkiye’ nin Rusya ile barışması ve İran’la yakınlaşması ve Suriye politikalarındaki değişikliğin temel hedefi Güney-Batı Kürdistan’ daki gelişmeler ve Kürt güçlerinin IŞID karşısında kazandığı başarılardan kaynaklanıyor.

Lübnan’ da yayınlanan El Diyar gazetesinin bazı kaynaklardan edindiği bilgilere göre Suriye rejimi Rusya’ nın onayını alarak Heseke şehrine saldırıyı başlattığını belirtiyor. Rusya’ nın Suriye rejimine onay vermesinin nedeni, Türkiye’ nin İncirlik üssünü Rus savaş uçaklarına açması ve Rus savaş uçaklarının Suriye rejimine karşı savaşan Şam Fetih Cephesi, IŞID..vs örgütleri bombalayarak Suriye Ordusuna hava desteği vermesi olduğu ifade ediliyor.

Cerablus’ ın Kurd güçlerinin eline geçmesi Türkiye’ yi kaygılandırıyor. Cerablus’un YPG güçlerinin kontrolüne geçmesi durumunda Heseke ve diğer Kürt bölgeleri arasındaki engellerin kalkacağı ve Güney-Batı Kürdistan topraklarının birleşeceği kaygısı Türkiye’ yi Şam’ a yakınlaştırıyor.

Bağımsız Güney Kurdistan basını Suriye Ordusunun Heseke’ ye başlattığı saldırılara İran Pasdaran ve Lübnan Hizbullah güçlerinin de katıldığı, buna rağmen YPG’ nin saldırılara karşı başarılı bir direniş gösterdiği ve Suriye ordusuna önemli darbeler vurduğu Heseke’ nin tümünü kontrol etme yolunda ilerlediğini belirtiyorlar.

CNN’ e bilgi veren bir Pentagon yetkilisi, Suriye Ordusunun Heseke’ ye saldırmasının normal olmadığı, çatışmaların Amerikan Özel Kuvvetlerinin bulunduğu alana yakın olduğunu söyledi. CNN kaynakları 300 Amerikan Özel Kuvvetlerinin bu alanda olduğu ve YPG güçlerine özel ettiğim verdini belirtiyorlar.

Kürt siyasetçisi Dr. Mahmud Osman Xelk haber ajansına yaptığı açıklamada; Türkiye ve İran antlaşmasının Kürt kazanımlarının geriletilmesi temelinde olduğu, İran Dışişleri Bakanı Cewad Zerifi  ve Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu görüşmesinde ‘’ Kürt sorununun ‘’ ele alındığını, bundan dolayı Kürt güçlerinin iç sorunlarını bir an önce çözmeleri gerektiğini, ulusal bir strateji oluşturmaları gerektiğini dile getirdi.

Dr. Mahmud Osman Xelk Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada; ‘’Kürtlerin bir an önce anlaşmaları zorunlu, dar parti çıkarlarını bir yana bırakıp ulusal çıkarları öne almaları gereklidir. Emin olun ki durumlar daha da karmaşıklaşacak ve daha da kötüye gidecektir. Kürtlerin anlaşmamaları düşmanlarımızın en büyük arzularıdır. Kürdistan politik dünyası akıllı hareket etmek zorundadır, çünkü zaman Kürdistan halkının lehine değildir. ‘

El Arabiye Haber Ajansı’nın Pentagon’ a dayanarak yayınladığı bir haberde;  Amerika’nın öncülüğünde ittifak güçlerinin YPG güçlerini korumak ve Suriye hava saldırılarını önlemek için bölgeye savaş uçaklarını göndereceğini belirtti. Bazı Suriye kaynakları Amerikan ve Müttefik Güçlerin savaş uçaklarının Suriye savaş uçaklarının Heseke’yi bombalamasını engellediğini belirtmelerine rağmen bu haber resmi olarak doğrulanmış değildir.

Not: Haber Güney Kurdistan Bağımsız Basınından derlenmiştir.

Rojhat Badikî