Halep Gerçeği ve Türkiye`nin Yenilgisi

721

Haci Artos

Halep trajedisinde sadece Esad yönetimini suçlamak doğru bir tavır değil. Başta Türkiye olmak üzere, cihadist örgütleri destekleyen Katar, Suudi Arabistan ve Şiileri destekleyen İran, Suriye’deki ve Halep’teki felaketten sorumludurlar.

Türkiye`nin ISİD ve EL Nusra`ya verdiği destek ıspatlandı ve tüm Dünya tarafından biliniyor. Başta Suriye`deki Esad yönetimine son vermek için Cihadist örgütleri desteleyen Türkiye, Rojava`da Kürtlerin başarıları karşısında, bütün politikasını Kürtlerin düşmanlığı üzerinde şekilendirdi. Öyle ki Cihadistleri desteklemek için, Rusya uçağını düşürüp NATO ile Rusya`yı karşı karşıya getirdi. Sonra gidip Putin`den özür dileyerek, Rusya ve İran ile müttefik oldular. Türkiye, Kürtlerin karşılığında Halep`teki müttefiki olan Cihadistlere ihanet ederek onları sattı. Türkiye, İran ve Rusya yaptıkları son antlaşmada, ISID ve EL Nusra`ya karşı mücadele (Müttefiklerini resmen sattı) edeceklerine ve Suriye`nin toprak bütünlüğünü (Türkiye için en önemli Madde budur) koruyacaklarına dair imza attılar.

Türkiye`nin 360 derecelik dönüşüne sebep olan Kürt düşmanlığı kartı, daha ne kadar geçerlidir. Kürt kartının geçerlilik süresi bittikten sonra, Türkiye kendi kazdığı kuyuya tam olarak düşecektir. Halep`te kazdığı kuyuya bir defa düştü. Bunun arkası da gelecektir. Rusya ve İran, Türkiye`nin kaypak politikasını iyi biliyorlar. Türkiye`nin ABD ve AB yüzünden Rusya`ya doğru kayması hem blöf hem de çok ikiyüzlücedir. Rusya ve İran Türkiye`yi kullanabildikleri kadar kullanacaklar. AK Parti’nin sahip olduğu Sünni İslam ideolojisi, Şiilerle (İran ve Suriye) müttefik olmaya müsait değil. Arkalarındaki halk desteği uzun süre böyle bir ittifakı kabul etmez. Türkiye`de İslamcı kitle, Suriye ve Halep yüzünden, Rusya, İran ve Suriye`ye karşı gösteri yapıyorlar. Türkiye derin devletinin Karlov cinayetinde parmağı olmadığını mı düşünmeliyiz. Katili de El Nusra’cı olarak ilan ettiler. Delilleri ortadan kaldırmak için büyükelçiyi öldüren Polis de öldürüldü. Rusya`nın bunları bilmemesi imkânsızdır. Türkiye`nin Cihadistlere yaptığı ihanet, Arap Dünya`sında da büyük bir hayal kırıklığı ve güvensizlik yaratacaktır. NATO`daki konumu ortada. ABD ve AB ile olan ilişkileri kopma aşamasında. Türkiye için kuyunun dibi görünüyor gibi. Bu politikanın Kürtler açısından büyük bir kazanç sağlayacağı ortada.

22 Aralık 2016