H.ABADİ: Kürdistan Yetkilileri Kerkük’ te Kürdistan Bayrağının Asılmasından Pişmanlık Duyuyorlar

321

Irak Başbakanı Haydar Abadi Meyadintv’ ye yaptığı açıklamada;

‘’Kürdistan Bölge sorumlularıyla (Mesud Barzani-Necmettin Kerim) yaptığı telefon görüşmesinde Kerkük’ te Kürdistan Bayrağının asılmasının kendilerine dayatıldığı, Kürdistan Bayrağının tekrar indirilmesi konusunda bir yol bulmaya, bu konuda geri adım atmaya hazır olduklarını bildirdiğini’’ ifade etti.

H.Abadi Meyadintv’ ye yaptığı açıklamada;

’’Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani, Kerkük valisi Necmettin Kerim ve diğer bölge sorumluları ile Kürdistan bayrağının Kerkük’ te asılması meselesini konuştum. Telefon görüşmesinde Kürdistan bayrağının Kerkük’ te asılmasının kendilerine dayatıldığı, bu konuda uygun bir yolla geri adım atmaya hazır olduklarını söylediler. Ben de kendilerine Kurdistan bayrağının Newroz Bayramı’nda asılmasını önerdim…’’ dedi.

Irak Başbakanı Haydar Abadi yaptığı açıklamada devamla;

‘’Kürdistan bayrağı zaten 10 yıldan fazla bir zamandır Kerkük semalarında göndere çekiliyor. Medyada neden böylesine büyük bir gürtültü koparılıyor sorusu akla geliyor…Neden gürültü şamata? Kendini dayatan bu taraf kimdir… Hangi taraf içinde bulunan süreci bozmak ve IŞID’ la savaşı engellemeye çalışıyor ?’’ dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi ise, CNNtürk’ e yaptığı açıklamada; ‘’Kerkük’ te Irak bayrağının dışında başka bir bayrağın Irak anayasasına aykırı olduğunu’’ açıklamıştı.

Türk Başbakanı Binali Yıldırım da CNNtürk’ ye yaptığı açıklamada; ‘’Irak Başbakanı Haydar Abadi ile telefon görüşmesi yaptğını, Irak Parlamentosunun Kürdistan Bayrağının Kerkük’ te indirilmesi kararını desteklediğini’’ bildirmişti.

Rojhat Badikî