Güney Kürdistan ; Yoksulların Öfkesi ve İktidar

90

Rojhat Badikî

Kurdistan’ın Güneyinde Aile oligarşisi ve talan ekonomisine karşı başlatılan protesto eylemlerine ; ‘’ kan ve ölümler’’ bulaştı. İktidar ve onun güdümünde bulunanlar ‘’ olayların neden ve sonuçlarına eğilmeden 3. Dünya ülkelerine hakim diktatörlerin propağandalarına özgü bir eda ile ‘’ iç ve dış güçlerin hain saldırıları ile karşı karşıyayız ‘’ ‘’ Vatan-Millet ‘’ hamaset propağandalarına başladılar. Oysa Yoksuların Öfkesi; ‘’ Vatan – Millet ’’ edabiyetı ve iktidarın gücü ile gasp ettikleri, ülkede yatırım-üretime dönüştürmeyip yurt dışına kaçırdıkları petro-dolar düzenine karşı kitlelerin harekete geçmesiydı.

İktidar ; gasp-talan değil, halkın taleplerine cevap ve sorunlara çözüm bulma aracıdır. 26 yılllık ikdar sürecinde iflas sürecine doğru sürükleniyorsan ‘’ iç ve dış güçler ‘’ parmağı bahanesi manipülasyonlarına sarılacağına ; 26 yıllık iktidar sürecini masaya yatırmak zorundasın. Bu gün sana karşı ayaklanan bu kitle dün bağımsızlık Referandumunda sana % 93’ lük oyla destek verdi. Bunun ötesinde 2005 yılında yapılan Bağımsızlık Referandumunda % 98’ lık oy oranıyla Bağımsız Kurdistan iradesini ortaya koydu.

Bunun ötesinde sizler petro-dolar iktidarına sahip olmadan yanı 1991 yılı öncesi İran’da kiminiz elma bahçelerinde, fabrikalarda, tarlalarda işçi olarak çalışırken kiminiz Avrupa’ ya kaçma planlarını yaparken bu halk 1991 Raperini yapıp Bağımsız Kurdistan ve Bağımsız Kurdistan’da özgür daha iyi bir yaşam umudu ile sizleri iktidara getirdiler.

Sizler Kitlelerin bu taleplerine yanıt olacağınıza ; Güney Kurdistan’ da bir tek ulusal kurum oluşturmadan ‘’ Sarı-Yeşil ‘’ Bölgelerini yaratarak Kurdistan’ın en güzel yerlerine saray-köşklerinizi yapıp, çoluk-çocuklarınızı Avrupa-Amerika da okutarak ulusal gelirleri gasp ederek vanaları Türk- Avrupa bankalarına aktarıyorsunuz.

26 yıldır iktidarsınız, 26 yıllık iktidar sürecince ilk karşılaştığınız kitle protestosu değil, daha önceki protesto gösterilerinde Sosyal-Adalet, Şefaf Ekonomi, Rüşvet ve Yolsuzluğa son…vs sloganlar atılıyordu. Şimdi ise İktidar yıkılsın-yıkacağız sloganları atılıyor….. !

Sorunlara çözüm bulamıyorsanız, Bağdat-Ali Sistani’ye ‘’ Yalvarma ‘’ yerine Halkın sesine kullak verip ; seçmen kütüklerindeki 300 bine civarındaki oy fazlalıklarını temizleyip, en kısa zamanda hilesiz-hurdasız seçimlere gidiniz. Bu halk ; sizin reform yapacak, rüsvet ve talan ekonomisini reform edecek söz ve vaatlerinize inanmıyor.

Güney Kurdistan kazanımlarının korunması, sömürgeci devletlerinin planlarının boşa çıkarılması en başta sizin ve çocuklarınızın da yaşam güvencesi olacaktır. İç ve dış güçler…vs ucuz propağandalar yerine halkın öfkesine kullak verin bu halk Saddam rejimini yıkıp Kurdistan’ ı özgürleştirip sizi iktidara getirdi…. !