GÜLÜP GEÇİYORUM HALLERİNE

894

Mahmut Alınak

Kürt ve Türk medyasında köşe başlarını tutanların yazılarıma koydukları yasağa gülüp geçiyorum, inanın hiç umurumda değiller, ama bilinmesini de istiyorum. Aslında onları anlıyorum, oturdukları koltukları bu bağımlı tutumlarına borçludurlar, yoksa kapının önüne koyulurlar.

Biraz da bu nedenle umursamıyorum onları. Bir de doğruların bekçisi olan tarihe ve iyi insanların vicdanına güveniyorum. Bu sarsılmaz güvenimi bir örnekle açıklayayım: 2006 yılında DTP Kars il başkanı olduğum günlerde, yönetim olarak AKP iktidarını protesto etmek üzere TENEKE ÇALMA EYLEMİ başlatmıştık. Eylem genel bir sempatiyle karşılanmıştı. Gel gelelim -o zamanki yönetici arkadaşlarım biliyor- bu eylem en başta parti içinde çelme yemişti. Partiyi makam sevdaları için basamak olarak kullanan kişiler, TENEKECİLER diyerek bizimle alay etmişlerdi. Parti genel merkezi de ilgisiz kalınca, eylem ne yazık ki lokal kalmış ve amacına ulaşamamıştı. Oysa hakkı verilse çok sarsıcı bir eylem biçimiydi. Etkisiz gibi görünen o eylemin ne gibi sonuçlar doğurduğunu sonraları bir romanımda işlemiştim.

Tarihin gücüne bakın ki, tenekeler dokuz yıllık bir gecikmeyle bugün Sur, Nusaybin, Cizre, Silopi, Şırnak ve başka yerlerde çalınıyor. Eminim o zamanki çalışma arkadaşlarım uzak görüşlülükleriyle şimdi gurur duyuyorlar. O yıl daha başka sivil itaatsizlikler de geliştirmiştik. Onlara da herhalde on sene sonra sıra gelecek!

Okurlar hatırlar, geçenlerde yazdığım Sana Gelen Ölüm Bana Gelsin başlıklı makalemde, sahaya inmek için sabırsızlandığımı yazmıştım. Makaleyi yayınlayan ODATV’ye yorum gönderen bir okur, “Meclis seni kirletir, sen ırkçı faşistleri bu müthiş kaleminle huzursuz et bize yeter, “demişti. Bu kısa yorum beni çok mutlu etmişti.
Gelgelelim her zaman böyle hoşnut eden yorumlar gelmiyor. Okurumun sözünü ettiği o ırkçı faşistler, medyanın yine yasak uyguladığı KAMUOYUNA AÇIK MEKTUP başlıklı makaleme bakın nasıl nefret kusmuşlar! Okurumun sözüne uyacağım ve onları huzursuz etmeye devam edeceğim. Ne hale geldiğimizin bir resmi olan o yorumları aşağıya alıyorum. İşte o kin dolu yorumlar:
Profil
Profil Resmi
GERÇEK(PRAVDA) • 4 saat önce

Emperyalist oyunun,bölücü ,ayrılıkçı,faşist hareketin aponun salınmasıyla çözüleceğini geveleyen;çukurun dibindeki ses.

Gormoniz avukat- 8 saat önce

Zırvalama Alınan…

Profil Resmi

METEden • 5 saat önce

Mahmut Alınak, oyunu PKK/HDP’ye verdiğini de açıklarsan insanlar seni daha iyi anlar,çekinme.!.

Profil Resmi

ihtiyar • 10 saat önce

“Öcalan üzerinde süren hukuk dışı tecrit” işte fikri zikri… o kadar kan ne olucak ? Bu adam sanki bebek katili değil sportaküs…Uyanın mandela rüyasından gerçekler gırtlağınıza kadar kan

Profil Resmi

hasan • 12 saat önce

kürt sorunu nedir sen önce onu anlat? Kürtler tam vatandaştır NOKTA, ek hak isteyen belasını bulur yada defolur gider NOKTA

Profil Resmi

A.Tamtürk • 14 saat önce

Dünyanın hiçbir yerinde ve hiç bir demokrasisinde terörist ile pazarlık yapılmaz. ABD maşası, Kürt ırkçısı, faşist Narko-Terör çetesi PKK 2002’de zaten çoktan bitmişti. Bebek katili PKK, ABD’nin BOP görevlisi olan Gürcü Yahudisinin açılım zırvası ile, Oslo’da, İmralı’da, Kandil’de yapılan pazarlıklar sonucu yeniden palazlandırıldı.

Profil Resmi

GERÇEK(PRAVDA) • 15 saat önce

Apocu faşist.Tecrit edilmeyecekte ne yapılacak.Diğer demokratik ülkelerde olsaydı şimdiye toprağın altındaydı.

Profil Resmi

Ozturk Huseyin • 16 saat önce

kürtlerin demokratik sorunlarımı var ne gibi mesela bu demokratik kelimesini somutlaştırın
galip ensarioğluna sorun demokratik problemin ne, yada ibrahim tatlısese yok böyle bir sorun
türkiyeninde sorunudur feodalizm hemşehricilik kayırmacılık sahte dinin yarattığı görenekler adetler üretimsizlik birkesimin din adet terbiye satıcılığından geçimi sömürgecilik budur türkiyenin sorunu bunu çözün sorun kalmaz
etnisite ve mezhepçilik halk yapmıyor sıradan yurttaşın hiçbirinin böyle derdi yok dernekler, stk lar siyasiler yaratıyor köşelerini korumak varlıklarını sürdürmek birüst mevkiye dikey geçiş için kullanıyor konfor hırsı emeksiz geçim laf cambazlığı bunlardır memleketin sorunu
kıskançlık kıskandırmacılık gösteriş budur sorunlar

Profil Resmi

Eyüp • 17 saat önce

Oda tv ve pkk propagandası tam gaz. Yazarlari da ayni kafa. Öcalan üzerindeki hukuksuz tecritmis. Bu adam neyin kafasını yaşıyor biri anlatsin. Çözüm demissin laf salatası yapmışsın.

Profil Resmi

demir • 18 saat önce

Her isteyene istediğini verince kavga edecek bir şey kalmaz elbet. Son PKK’lı etkisiz hale getirilince bizim Kürt asıllı vatandaşlarımızla çözemeyeceğimiz bir sorun yoktur. Lakin tabii o noktada senin gibi tipler ne satıp para kazanır, onu bilemem.

Profil Resmi

kerim • 18 saat önce

Bu sorun bence ne alti ay,nede altmis yilda cözülmez.Cünkü bölgedeki oyun kurucular bu problemlerin cözülmesini istemiyorlar,din ve etnik kökenleri,bölgenin petrol,yeralti zenginlikleri buna eklenince herkes cikarina göre bölge halklarini kendi menfaatleri dogrultusunda yönetme dogrultularinda din ve etnik dogrultularda ideoloji asiliyorlar.Burasi Ortadogu fanatik dinlerin catisma merkezi onun icin bu cografyada daha binlerce yil insanlar birbirlerini bogazlamaya devam edeceklerdir.

Profil Resmi

Nurdan • 19 saat önce

Mahmut Alınak istenirse kürt sorunu 6 ayda çözülür demiş, merak ettim bakiyim nasıl çözülürmüş diye nasıl bir çözüm önerisi getirmiş anlamadım, anlayan varsa bana anlatsa müteşekkir olurum.

Profil Resmi

METEden • 19 saat önce

Binlerce cinayetin sorumlusu Öcalan ve PKK’lılar asılmaz ise cezaevleri boşaltılsın mahkemeler kapatılsın, tiyatro oynamayalım…

Profil Resmi

kaan turhan • 19 saat önce

Odatv olarak, Öcalan ve AKP övgüsünü ne zaman bırakacaksınız?

Mahmutbey Sorunun ne olduğunu Bilal’in anlayacağı dilden yazarsa memnun oluruz biz de öğrenmiş oluruz

ben kürdüm,Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım Bana şimdiye kadar kimse sen şunu şunu şunu yapamazsın cünkü kürtsün demedi
yurt dışında herhangi birisi bana neredensin dediğinde where are you from Türkiye diyorum

Profil Resmi

İsmail Hakkı Uyasoylu • 20 saat önce

Şimdi, işi süslü ve muğlak sözlerden kurtarıp basitleştirelim; Vatanı maus olarak görenler daha iyi anlayacaktır; Adamın biri diyor ki artık karın benim olacak, hadi seni de yok saymayım bundan sonra hep birlikte olacağız, işine gelirse. Bunu kabul ederseniz sorun çözülür, etmezseniz olay çıkar, meselenin özü budur.

Top of Form 1

&&&&

BeğenYorum YapPaylaş

Bottom of Form 1