GORRAN VE YNK’ nin İmzaladığı Antlaşmanın Bazı Maddeleri;

787

GORRAN VE YNK’ nin İmzaladığı Antlaşmanın Bazı Maddeleri;

2. Madde: Her iki taraf Kurdistan’ da Parlamenter Sistemin Gerekliliği Konusunda Hemfikirdirler, Günümüzde Bu sistemin En İyi Sistem Olduğuna Dair Muttabiktırlar. Kurdistan Bölge Başkanlığı Parlamento Tarafından Seçilmeli, Kurdistan Bölge Başbakanı Yürütme Erkinden Doğrudan Sorumlusudur.

11. Madde: BAĞIMSIZLIK HAKKKI VE REFERANDUM

Her İki Taraf, Kendi Kaderini Tayyin Hakkı ve Bağımsızlığın; Kurdistan Halkının Hakkı Olduğu Konusunda Muttabıktırlar. Referandum Yapılması için Bütün tarafların Hazırlık Yapması Gereklidır. Bu Konu Ulusal ( Netewi ) Bir Konudur, Kurdistan Parlamentosunun Kurdistan Halkının Yüksek Çıkarları Doğrultusunda Karar Vermesi Gereklidır.

14. Madde: Her İki taraf; Kerkuk ve Kurdistan’ dan Koparılmış Kurdistan Topraklarının Kurdistan’ a Bağlanılması ve Kurdistan Sınırlarının Sorunun Ulusal Bir Görev Olarak Bilir.

18. Madde;

Her İki Taraf;

A. Kurdistan Halkının, Kurdistani Bir Stratejisinin Olması Gerekli ve Irak ve Bölgedeki Sorunlara Mezhepsel ve Savaşlara taraf Olmamalıdır.

B. Kurdistan Genelinde ise; Kurdistan’ ın Diğer Parçalarındaki Halkımızın Kendi Haklı Davalarının Kazanımı İçin Destek Verir.