GORRAN : Referandum ve Bağımsızlık Kürdistan Halkının Doğal Hakkıdır

229

Gorran Hareketi Süleymaniye’ de yaptığı (Civatê Niştimanî) toplantısından sonra bir basın açıklaması yaptı.

’Civatê Niştimanî bir kez daha şu gerçekliğe vurgu yaparak, referandum ve bağımsızlık yönünde atılacak her adımın Kürdistan halkının doğal hakkı olduğunu ve bu doğrultuda yapılacak çalışmaların, bağımsızlığı gerçekleştirmenin(atılacak pratik adımların yolu) meşru ulusal kurumlar ve o da Kurdistan Parlamentosu yoludur’’ şeklinde açıklamada bulundu.

Gorran Hareketi yaptığı açıklamaya devamla; ‘’ GORRAN ve YNK antlaşmasında dile getirildiği gibi, her iki taraf kendi kaderini tayyin hakkı ve Bağımsız Kurdistan’ ın ilanının Kurdistan halkının en doğal hakkı olduğu konusunda müttabıktırlar. Bu konu ( Referandum ve Bağımsızlık) ulusal bir davadır ve bütün tarafların Kurdistan halkının yüksek çıkarları doğrultusunda hazırlık yapması gerekir ve Kurdistan Parlamentosunda karar altına alınması gerekir” denildi.

Rojhat Badikî

NRT

Not: GORRAN ve YNK arasında yapılan antlaşmada Referandumun, ‘Kurdistan Bölgesi’ dışındaki Kerkuk ve diğer bölgelerde de, bu Kurdistan topraklarında da yapılması gerektiğini vurgulamışlardı.