GOP’UN TRUMP’LA BAZI SERİ ADIMLARI

222

H.Hüseyin Yıldırım

Trump’ın ABD Başkanlığına gelmesiyle birlikte Suriye yeni bir sürece girdi.

GOP’a (Genişletilmiş Orta Doğu Projesi) uygun olarak, merkezi Şam olmak üzere en az üç bölgeli bir statüko: Sünni Araplar, Nusayriler ve Kürdler şeklinde yeniden dizayn edilecek.

Esad’ın iktidarda kalıp kalmaması izleyeceği politikaya bağlıdır. Kendisinden Suriye’de bulunan İran ve Hizbullah güçlerinin çıkarılması istenilecek.

İsrail bunu Rusya’yı ikna etme yoluyla yapmaya çalışıyor. Bu konuda yoğun bir diplomasi savaşı sürüyor. Anlaşma sağlanamazsa İsrail bu konuyu farklı yöntemlerle halledecek. Müttefiği ABD bu politikanın destekleyicisi konumundadır. Ama her halükarda Suriye’deki İran ve Hüzbullah güçleri oradan sökülüp atılacak. İsrail bu konuda başta ABD olmak üzere müttefikleriyle birlikte bu kararı çoktan vermiş bulunmaktadır.

GOP (Genişletilmiş Orta Doğu Projesi) planlandığı gibi emin adımlarla yürüyor. Orta Doğu yeniden inşa ediliyor, edilecek.

Projeye mani olanlar şu veya bu yöntemle aşılıyor, aşılacak.

Türkiye’ye bir süre verilmiştir.

Bu süre 16 Nisan 2017 tarihinde yapılması öngörülen referanduma kadardır.

İster “evetçiler,“ ister “hayırcılar“ kazansın bu pek de önemli değil.

Kim kazanırsa kazansın önlerine GOP’ne uygun “ev ödevleri“ konulacaktır. Ya uyacaklar ya da uydurulacaklar.

Uyulmazsa ne mi olacak?

Yola getirilmesi için repertuardaki tüm muhtelif seçenekler devreye konulacaktır. Son seçenek olarak ‘Iraklaşma’ ve ‘Suriyeleşme’ ile karşı karşıya kalacaktır. Sonuç olarak Türkiye istenen kıvama getirilecektir.

Türk egemenlik sistemi istediği seçeneği seçmekte özgürdür.

Bu arada ABD, Barzanileri de sert bir şekil de uyardı: “Türklerden uzak durun; hele birlikte silahlı bir operasyona kalkmayı kesinlikle aklınızdan çıkarın“ dendi.

Irak-KDP ve Türkiye’nin ortaklaşa planladıkları Şengal ve Qandil operasyonları böylelikle şimdilik engellenmiş oldu.

Aynı uyarı PKK yönetimine de yapılmıştır: “İran ile olan ilişkilerinizi gözden geçirin, uzak durun“ denmiştir.

GOP sahipleri tarafından yapılan bu uyarılar geleceği inşa etme adımlarıdır. Uyum sağlayanlar kendini GOP’na uygun olarak yeniden reorganize edecekler. Uymayanlar zora sokularak, mecbur bırakılarak yavaş yavaş, alıştırılmak suretiyle aşılacaklar. Ama her halükarda GOP önündeki tüm engeller aşılıp kaldırılacaktır.

Kürd politik güçleri buna uygun olarak kendini dizayn ederse Kürd milletini devlet olarak tarih sahnesine çıkarır.

Yoksa kendi kıyametlerini kendiler hazırlamış olurlar…