Ferit Uzun Üzerine Hacı Dere ile Söyleşi

2542

Ala yekiti: Ferit Uzun’la yakın bir yoldaşlık ilişkiniz oldu, kendisinden bahsederken gözleriniz sık sık sulanmakta ve göğsünüz dolmakta, Ferit sizin için ne ifade etmektedir?

Ferit hem yoldaşım, hem öğretmenim, hem de önderimdi. Eşi bulunmaz yeteneklere sahip, hem dengbêj, hem sporcu, hem öğretmen, hem de halkın öğrencisiydi. Halkın olağanüstü sevdiği bir insan yapısı vardı. Hep onlarla içli dışlı bir yaşamı vardı. Siverek halkının saygı ve sevgisini kazanmıştı.O kadar yüce bir Kürdistan sevgisi vardı ki kızına ‘yekbun’ ismini bu yüzden vermişti.Buna rağmen işbirlikçi Kürtler tarafından öldürülmesi çok acıdır.

Ala yekiti: Ferit katledildiğinde siz nerdeydiniz?f2

Öldürüldüğü sabahın gecesi Ferit’le beraberdim, evinde. Ben İstanbul’a gideceğim için bana bir bilet aldı. O gecenin birkaç gece öncesinde, ben Silvan’dan döndüğümde, bana,”bu ayrılıklar bize bir şey kazandırmayacak, bir yerde hata yapıyoruz, bu ayrılık harekete bir şey kazandırmayacak’ dediğinde “üç dünya Teorisini” sabaha kadar yeniden tartışmaya açtık. Benim “Üç Dünya Teorisinde” fazla direttiğimi görünce de ısrardan vazgeçti. Bir arkadaşımız, yine Ferit’e yakın olan bir arkadaşımız, Ferit’in bir araya gelme talebi olduğunu, yeniden bir araya gelerek bu konuyu çözelim dedi ama yine ben kemikleşmiş fikirlerimi savunmayı sürdürdüm. Ben evinden ayrıldıktan sonra katledildi. Ölümünü gazeteden yol molasında,Osmaniye’de moladayken öğrendim ve tekrar geri döndüm. Siverek ne böyle bir cenaze kalabalığı görmüştü, ne de ben böyle bir kalabalık görmüştüm. Yer gök insandı. Ama hayat bana “Üç Dünya Teorisinin” yanlış olduğunu ve Kürdistan gerçeğine uymayan bir teori olduğunu gösterdi.

Ala yekiti: Ferit’in bu bölünmeden rahatsız olduğu ve yeniden birlik çabası içine girmesi hareketin atılım yeteneği kazanacağı endişesiyle sömürgecilerin O’nu yok etmek gerektiği kararına vesile olmuş olabilir mi?

Bu ihtimali hep düşünmüşümdür. Hareketin bu potansiyeli vardı ve Ferit’in buna liderlik yapacak yeteneği, birikimi ve samimiyeti vardı. Mesele sadece Ferit de değildi. Başka önder nitelikteki arkadaşlarımız da hedef tahtasındaydı. Siverek’te Ferit seçilmişti. Başka illerde diğer bazı arkadaşlarımız hedefti. Bana göre ‘Qamişlo Katliamı’ bunun devamıydı. Ama bana göre, bu siyasetin kültürünü, devrimci ahlakını almış kadrolar hala kirliliğe bulaşmadan kendilerini koruyabilmiş insanlar bu hareketi ileriye toparlayarak taşıyacaklarına inanıyorum. Çünkü o kadroların çocuklarına bıraktıkları miras onurlu ve temiz bir mirastır. Ferit her zaman yüreğimde bir yaradır, tedavisi mümkün olmayan! Güle güle yoldaş, senin diktiğin bayrağı yere düşürmeyeceğiz. Sakosunu omzuna atardı, hem yürür, hem tartışırdık, şimdi sanki yanımdaymış gibi hissediyorum. Hiçbir acı yoldaşlarımın bana verdiği acı kadar olamaz, olmadı da…

Ala yekiti: Ferit’in hatırası için yoldaşlarınıza ne söylemek istersiniz?

Ferit gibi insanlar dünyaya nadir gelir. Ferit gibi yoldaşlarımızın mirasını çocuklarımıza ve yurtsever Kürdistanlılara bir mücevher gibi korumalı ve aktarmalıyız. Bu mirasladır ki, sömürgeci sistem bizi kirletemiyor. Kendilerini koruyabilmişlerdir. Gelin bu mirası yeni Ferit’lere aktaralım ki Ferit yerinde rahat uyusun. Yüzlerce şehit vermiş, birçok önder kadrosunu bağımsız birleşik Kürdistan uğruna şehit vermiş olan bu geleneğimizi yurtsever Kürdistan gençliğine taşıyalım.