Ferit Uzun 38. Ölüm Yıldönümünde Siverek Asri Mezarlığında Anıldı

935

Bundan 38 yıl önce, 22 Kasım 1978 yılında Siverek’te katledilen devrimci önder Ferit Uzun yoldaşımız Siverek Asri mezarlığında mezarı başında anıldı.

Her yıl ailesi, arkadaşları ve dostları tarafından düzenlenen anma etkinliğinin 38. Yıldönümüydü.

PYK adına bir konuşma yapan Hacı Dere, “sizleri Platforma Yekîtiya Kurdistan (PYK) adına selamlıyorum” diyerek başladığı konuşmasına; “biz burada ölümsüz devrimci önderimiz, yokluğunu iliklerimize kadar hissettiğimiz, yokluğunun bize ne kadar pahalıya malolduğunu bildiğimiz Ferit Uzun yoldaşın 38. Ölüm yıldönümünde anmak için toplanmış bulunuyoruz.

“Benim için Ferit Uzun, Kürdistan’ın evrensel düzeyde yetiştirdiği en büyük devrimci önderlerin önderlerin başında gelmektedir. Ferit Uzun çokyönlü yetenekleri olan bir insandı. Çok iyi bir şair, yazar, müzisyen, folklor araştırmacısı, aynı zamanda futbolcuydu. O hepimiz için örnek bir rol modeliydi. O’na çok şey borçluyuz. O kısa ömründe 1976 yılında kurucularından olduğu Kawa Hareketini Kürdistan’ın en büyük, en kitlesel hareketi yapmayı başardı. Siverek’teki mercimek direnişi, Nusaybin’deki pamuk işçilerinin büyük kazanımlarla sonuçlanan direnişi, 1 Mayıs 1978 Siverek Mitingi, Kürdistan’ın hemen hemen her şehrinde ve Türkiye metropollerinde kurulan dernekler sadece birer örnektirler.

Bu anma etkinliğini yıllardır düzenleyen tüm arkadaşlara ve Ferit Uzun’un ailesine teşekkür ediyorum. Fakat ne yazık ki burada bizler, tarihe ve Ferit Uzun’a karşı görevimizi yerine getirdik mi sorusuna göğsümüzü gererek evet diyemiyoruz. Burada birinci derecede Ferir Uzun’un taşıdığı bayrağı yere düşürenler sorumludur. Bunlar Ferit Uzun’u katledenlerin kim olduğunu bildikleri halde suçu Bucak ailesinin üzerine atanlardır. O’nun önderi olduğu hareketi fesh edenlerdir. Tarih sahnesinden çekilen bu kişiler bugün birer siyasi ölüdürler. Ferit Uzun’un katilleri de, bu zavallılar da halkın vicdanında affedilmeyeceklerdir.

Bu gelenekten gelen insanlar olarak 2013 yılında PYK platformunu kurarak meşru zeminde örgütlenmeye başladıklarını belirttikten sonra; “her ot kendi kökü üzerinde yeşerir. Platformumuz, hiçbir eski arkadaşımızı dışlamamaktadır. Çünkü biliyoruz ki, hepimiz, başta Ferit Uzun olmak üzere tüm şehitlerimizden aldığımız eğitim sayesinde devrimci mücadele azmine ve devrimci bir ahlaka sahiptirler. Bu nedenle bütün Kawa geleneğinden gelen arkadaşlarımıza buradan çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin hep birlikte yeniden örgütlenerek hareketimizin mirası üzerinden yeni bir parti kuralım. Ferit Uzun’a ancak bu şekilde layık olabiliriz. Hepinizi tekrar saygı ile selamlıyorum” dedi.

Anma, dönem arkadaşlarının konuşmasıyla sona erdi…

Bizler de alayekîtî emekçileri olarak Ferit Uzun yoldaşımızı saygıyla anıyoruz. O’nun bizlere bıraktığı mirası yarınlara taşımaya, yeni Feritler yaratmaya ve değerlerini yükseltmeye çalışacağımızı belirterek anısını gururla sahipleneceğimizi belirtiyoruz.

Ferit Uzun yoldaşımızın anısı ebedidir. Bağımsızlık mücadelemizde daima bir meşale olarak taşınacaktır.