EKSEN ŞAŞIRAN TÜRK’ÜN BELASINA DÜŞTÜK

912

Abdullah Saydın

Türk Devleti resmi anlamda değil ancak içten içe önce eksen değiştirdi. ABD müttefiki AB üyesi, ‘batılı bir ülke’ iken… Sovyetlerin yıkılması, dengelerin değişmesi, birinci etapta konumunu sıfırladı. Bu devlet hatırlanacağı gibi önce 1990 yılların karmaşası içinde bocaladı. Rusya’dan, Çin’den ittifak istediler bunu resmen açıkladılar. Kendileri Ortadoğu başta olmak üzere ‘islam bayrağı altında’ güç olma peşine düştüler. Son çare Osmanlıcılık oynama arzuları depreşti.

‘Osmanlı hastalığı’ na yakalanan bu devletin sonu tahmin ettiğiniz gibi…

Peki, içeride yansıması ne oldu? Beyaz Saray merdivenlerine yüz sürerek iktidar olmak isteyen AKP ve Kurmayları namına R.T.Erdoğan ekibi dağıttı. Önce Gülenci tayfa ile nikâhı bozdu. Bir taraftan da hapisteki ağırlaştırılmış müebbetle yargılanan ERGENEKON cularla görüşüyordu.

Yeni nikah Ergenekoncularla kıyıldı.

Bu senaryoyu bu topraklarda 1900 yılların başlarında görmüştük.

Hapishaneleri boşaltmış, eşkıyaları dağdan indirmişlere, Topal Osmanlara, Egeli Efelere Yeni Türkiye için rol vermişlerdi. Bugün de Doğan Güreşleri, Veli ve Yalçın Küçükleri, Doğu Perinçekleri hapishaneden çıkarmış rol vermişlerdir. Abdullah Çatlı ‘nın rolü kimdedir bilmiyorum, Mehmet Ağar’ın rolü Efkan Ala’ dadır. Yeşil nerededir bilinmez ancak birkaç ayda bir ölüm haberini yeniden yaydıklarına göre yeni role hazırlıyorlar ve etrafı da O’nunla korkutuyorlar.

Şimdi bu mezbelenin içinde Türk Devletine karşı tedbirli olmak, en azından cinayetlere hedef olmamak gerektiğine hepimiz inanıyoruz. İnanıyoruz da ne yapıyoruz? ‘Kardeşlik-barış-demokrasi’ yi bunlardan ya da arkalarındaki en az kirletildiği oy oranları ile belli sağ ve solu ile %80’ lik linççi-taraflı-ırkçı, duyarsız, dahası travmatik halk kitlelerinden bekliyoruz. Yapışmaz efendiler, örtüşmez beyler bayanlar, yakışmazlar yan yana.

Kürdle Türkü birliğe zorlamayın, bu daha sancılı bir süreç demek.

Yeni katliamlar, sil baştan zülüm mekanizmasını tanımak demek.

Yollarımızı ayırmalı kendi yolumuzda devam etmeliyiz.

Tarihi sorumluluğumuz bize şunu söylüyor; halkımızın adı Kürd Milletidir, ülkemiz Bağımsız Birleşik Kürdistan’dır. Ergenekon ve Kuvayi milliye hikayeleri ile sizi avutmalarına izin vermeyin.

30.11.2015

A.Saydın