BM Irak Temsilcisinden Kürdistan Heyetine Uyarı!

204

Kerkük Meclisinin Kürdistan bayrağının Kerkük’ te asılmasına ilişkin BM Irak Temsilciliği’nin yayınladığı mesajın Kerkük’ te rahatsızlık yaratmasından dolayı, Kerkük Yönetimi’nin istemi doğrultusunda Kürdistan parti temsilcilerinden oluşan bir heyet BM-Irak Temsilciliği’ni ziyaret etti.

GORRAN-YNK-PDK-YEKGIRTU ve KOMEL’ den oluşan Kürdistan heyeti BM-Irak Temsilcisi Jan Kubis ile Bağdat’ ta yaptığı toplantı BM Temsilcisi Jan Kubis Kürdistan heyetine, “BM, Kerkük’ün durumunun normalleştirilmesi, 140. Maddenin uygulanması ve Kerkük’ te seçimlerin yapılmasından yana olduğunu” ifade etti.

BM Irak Temsilciliğinde yer alan YNK’li Davud Şivani PUKMEDİA’ ya yaptığı açıklamada; ‘’Toplantıda BM Temsilicisi kendilerine Kürdistan’ ın içinde bulunduğu durumdan rahatsız olduklarını, Kürdistan’ın şuanda içinde bulunduğu durumdan dolayı gelecek süreç için hazır olmadığı, bu durumun Kürdler için tehlike oluşturduğunu” belirtti.

Davud Şivani ; “Jan Kubis’ in Kürdlerin içinde bulunduğu konum itibarı ile gelecek süreçten yararlanmasının mümkün olmadığı, Kurdlerin iç sorunlarını çözmeleri, ulusal birliklerini oluşturmaları, Kürdistan Parlamentosunu çalıştırmaları gerektiği, aksi durumda önümüzdeki sürecin Kürdlerin yararına olmayacağını” söylediğini ifade etti…

Rojhat Badikî