Barzani-Abadi Görüşmesi: Bağımsız Kürdistan Başka Bahara mı?

1342

Mesud Barzani bugün bir heyetle Irak Başbakanı ile Hewlêr-Bağadat arasında yaşanan sorunlara çözüm bulmak için Bağdat’ ta gitti.

Barzani-Abadi görüşmesinin ana gündemi, petrol, gaz ve ekonomik kriz olmasına rağmen heyette, Kürdistan Maliye Bakanı ve “petrolümüzü Bağdat’ tan bağımsız İhraç edersek Kürdistan’ daki ekonomik sorunları bir kaç ayda çözeriz” diyen Petrol Bakanı Aşti Hawrami yok.

Sbeiy haber ajansı yayınladığı bir yazıda; “ABD ve İngiltere’nin Bağdat büyük elçileri Abadi-Barzani görüşme zeminini sağlamak için 3 aydan beri taraflar arasında arabuluculuk yaptığını” belirtiyor.

Aynı kaynak, “Irak Başbakanının  Mesud Barzani ile görüşmek için iki şartının olduğunu, bunları kabul etmesi durumunda görüşeceğini bildirdiğini” ifade etmiş.

Şartlarından biri, “Bağımsız Kürdistan” propagasından vazgeçmesi, diğeri ise diğer partilerin temsilcilerinin de heyette yer alması.

Sbeiy haber ajansı Barzani’ nin Abadi’ nin şartlarını kabul ettiğini; Abadi’ nin görüşmelerden bir gün önce basına verdiği demeci örnek gösteriyor.

Irak başbakanı Abadi görüşmelerden bir gün önce yaptığı açıklamada; “Kürdistan Bölgesinin Irak’ tan ayrılma niyetlerinin olmadığı”  şeklinde demeç vermişti.

M.Barzani, Abadi ile yaptığı görüşmelerin içeriğine dair yaptığı açıklamada; “Abadiye destek amaçlı olduğu, Abadi ile görüşmelerin iyi geçtiği, Bağdat ve Hewler arasındaki görüşmelerin iyi niyet çerçevesinde çözülmesi gerekir, Sayın Abadi ile Petrol ve Gaz Yasası, Ekonomik Kriz vs sorunların çözülmesi konusunda anlaştık ve görüşmelerimiz devam edecek’’ dedi.

Abadi de yaptığı açıklamada; “Petrol satışlarının şeffaf olmadığı, Kürdistan Petrollerinin satışının şeffaf olması ve bu konuda doğru bilgilerin verilmesinin gerektiğini ‘’ söyledi.

Barzani-Abadi görüşmesinde çok konuşulan Referandum ve Kurdistan’ ın Bağımsızlığı vs konular gündeme gelmedi. Gerek görüşmede ve gerekse basın açıklamasında sadece Irak bayrağının olması, Kürdistan bayrağının olmaması dikkat çekiciydi.

Rojhat Badikî