Amerika ve Avrupa Bağımsız Kürdistan Devletinde Anlaştılar mı?

1606

Sbeiy Haber Ajansının, Lübnan’ da yayınlanan ‘’Diyari’’ gazetesine dayanarak yayınladığı haberde; ABD ve AB’ nin Bağımsız Birleşik Kürdistan konusunda anlaştıklarını belirtti.

Lübnan Diyari gazetesinin “Giringtirîn Dewlet Dewleta Kurdî ye ’’ başlığı ile yayınladığı haberde, Amerika ve Avrupa’ nın Büyük Kürdistan devletinin kurulması konusunda anlaştıkları; sınırların İran’ dan başlayarak Güney Kürdistan, Türkiye’ den ve Suriye’ den de bazı bölgeleri içine alacak şekilde Büyük Kurdistan Devletinin kurulacağını yazmış.

Lübnan gazetesi Bağımsız Kürdistan devletinin Californya büyüklüğünde olacağı ve özgür bir alt yapıya sahip olacağı, başlıca gelirinin petrol, tarım vs olacağı, körfez ülkelerinde olduğu gibi kurulacak Kürdistan’ da ABD ve AB askeri üslerinin kurulacağını belirtmiş.

Diyari gazetesi, kurulacak Kürdistan devletinde petrol rezervlerinin İran, Irak, Suriye ve Kuveyt’ten daha fazla olduğunu da ifade etmiş.

Türkiye’ nin tavrı konusunda da; Amerika’nın Türkiye’ yi ikna etmeye çalıştığı, Türkiye’nin ikna olması karşılığında 30 yıl ucuz petrolü Türkiye’ ye satmayı garanti edeceği taahütünde bulunacağını aktarmış.

İsrail’ de yayın yapan bir radyo da, Rusya’ nın Suriye sorunun çözümü konusunda yoğun bir çaba içerisinde olduğu, Suriye’ de bulunacak çözüm içerisinde Irak ve Suriye Kurdistan’ ının birleştirileceği bir Kürdistan’ ın kurulması için yoğunlaştığını belirtiyor.

İsrail Radyo’ sunun yayınladığı programda, Bağımsız Kürdistan’ ın kurulmasının İsrail ve Rusya’ nın da çıkarlarına olacağını belirtmiş.

Rojhat Badikî