Amed Neden Yalnız Bırakılmamalıdır?

1124

Bahoz ŞAVATA

Pek çok arkadaşın, devletin HDP’ye dönük saldırılarında çeşitli teorik ve eylemsel gerekçeler sunarak, protestolara bigane ve tarafsız kaldığı görülmektedir. Tepkilerine gerekçe olarak sundukları tavırda ifade edilen en önemli eleştiri HDP’nin “Türkiyeci” konumlanmasıdır.

Birçok partimiz var. Ama bazıları açıktan bazıları örtük “Türkiyeci” dir. Ya da şöyle diyelim, bazılarının sözde bazılarının duruşta “Bağımsızlıkcı” görünümleri dışında sömürgeciler ile angaje oldukları başka çirkin ilişkileri dahi vardır.

Bana göre; bu karmaşık ilişkilerine rağmen PKK, KDP, HDP, YNK, Goran Hak-Par, PAK vs. hepsi yine de milli partilerdir.

Onların bazılarının sömürgeciler ile olan çirkin ittifak politikalarını veya eylemsel teknik hatalarını eleştirebiliriz. Ben onların bu geri halini, Kürtlerin baldırı çıplak koşulları ile alakalı olduğuna teslim ederim. Bizler yoksul bir milletiz. Madden, teknolojik olarak ve milli bilinç olarak. Bu sorunların tamamı ile mücadele etmek gerekir.

Bir milli mücadele geliştirilirken, hem dostça eleştiri yapılmalı hem bu yapıların milli zeminlerde bulundukları yerde ise buralarda onlarla ittifaklar geliştirilmelidir.

İster tek tek kişiler olalım, ister grup yada örgütler olalım ittifakları kendi meşrebimizde yapmalıyız. Benim görüşüm; Kürtler kendi imkan ve olanakları ile ve demokratik milli haklarını hasmına karşı dünyada her özgür milletin olduğu özgürlük seviyesinde istemeli ve onu savunmalıdır.

Gündemdeki soruna gelince. Yerel meclisler Kürt halkının oyları ile elde edilmiş en meşru kurumlardır. Bu kurumlar sadece buralara seçilenlerin yeri değildir. Halkın doğrudan temsilleridir. Bu kurumlara yapılan saldırılar doğrudan Kürt halkına yapılmıştır. Bu nedenle kurumlarımıza sahip çıkmalı ve saldırılar protesto edilmelidir.

Sorun PKK veya HDP’ yi aşan Kürt halkına yapılan bir saldırıdır. Meydanlarda HDP’liler ile yan yana olmak doğru bir duruştur. Tıpkı seçimde yerel kurumlarda söz sahibi olmak için oy verdiğimiz gibi, şimdi bizlerin meşru hakkı olan yerel kamu kurumlarına sahip çıkmalıyız.