Adnan Müfti: Iraklı Liderlere Referandumun Bağımsızlık Anlamına Gelmediğini Açık Bir Şekilde İlettik

217

Kürdistan Bölge Başkanlığı Divan Başkanı Fuad Hüseyin, YNK Politbüro Üyesi Adnan Müfti ve PDK Genel Sekreti Fazıl Mirani’ den oluşan PDK-YNK heyeti ; Bağdat’ ta Irak Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Parlamento Başkanı ve Iraklı siyasi parti temsilcileri ile referandum, 140. Madde ve Irak Anayasası’nın uygulanması hakkında görüşmelerde bulundular.

Irak Başbakanlık Basın Sözcüsü, Kürdistan Heyeti ve Irak Başbakanı Haydar Ebadi ile yapılan görüşmelere ilişkin kısa bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada;

‘’H. Ebadi ve Kürdistan Bölgesi heyeti ile yapılan görüşmede 140. Madde’nin uygulanması önündeki engellerin kaldırılması ve nüfus sayımı yapılması için zemin oluşturulması konusunda anlaştık. Kürdistan bölgesi ve Bağdat arasında ilişkilerin normalleştirilmesi, çelişki ve çatışmalara zemin veren tutumlardan kaçınılması ve IŞID savaşına öncelik verme, ortak anlaşma maddelerine vurgu yapılarak Irak Anayasası’nda belirtildiği gibi Irak’ın birliği ve Irak bileşenlerinin ortak yaşama prensiplerine mutabık olma, diyalog ve görüşmelerin sürdürülmesi vs konular ele alınmıştır ‘’ dedi.

Kürdistan Heyeti üyesi ve PDK Genel Sekreteri F. Mirani, Irak parlamento Başkanı Selim Ciburi ile yaptığı basın toplantısında;

 “Irak Parlamentosu’nun Kürdistan bayrağına ilişkin kararı da gündeme geldi. Yapılan değerlendirmeleri görüşmek ve ortak bir zemin oluşturmak amacıyla bazı maddeler üzerinde anlaştık. Referandum her milletin hakkıdır. Bu konu hakkında son kararın alındığı anlamına gelmez” diye konuştu.

Şii Irak Ulusal Koalisyonu adına konuşan Eli Elaki ;

‘’ Biz Şii İttifakı olarak Kürdistan Bölgesi’nin Irak’ın ayrılmaz bir parçası olduğu konusunda onur duyuyoruz, Kürdistan Bölgesi ve Bağdat Merkezi Hükümeti Irak Anayasasına uygun hareket etmeliler. Kerkük’ le ilgili olarak Irak Anayasası’nın 140. Maddesi’nin yerine getirilmesi konusunda anlaştık. Biz Kürtlere ve Kürdistan’a karşı değiliz. İhtilaflı bölgelerin geleceği Irak Anayasasında belirtien140. Madde çerçevesinde çözülmelidir. Herşeyden önce şimdi IŞİD tehdidine karşı birlik olma zamanı ve öncelliğimiz IŞID’ le savaş olmalıdır, buna odaklanmalıyız. IŞİD terörü sonrası Kürdistan Bölgesi ve Bağdat konularını görüşmeliyiz’’ dedi.

Kürdistan Heyetinden YNK politbüro üyesi A. Müfti de;

“Parlamentoda Kürdistan ile ilgili kararlar çoğunluk veya azınlık esasına göre verilmemeli. Eğer bu şekilde olursa azınlık olduğumuz için bizim parlamentoda bulunmamıza gerek yok. Anayasa ve halkı ilgilendiren önemli konulara ilişkin kararlar uzlaşı yoluyla verilmeli. Kerkük’te Kürdistan bayrağı indirilmeyecek. Kürdistan Bayraği hakkında yeni bir karar alınana kadar bu böyle devam edecek, karar Kerkük İl Meclisi tarafından alınmalı’’ dedi…

 Adnan Müfti konuşmasına devamla;

’’Dün ve bugün yaptığımız görüşmelerde taraflara Referandumun direkt olarak bağımsızlık ve ayrılma anlamına gelmediğini açık bir şekilde söyledik. Demokratik ve Federal bir Irak’tan yana olduğumuzu, Referandumun da Kürt halkının iradesini beyan etmesi için düzeneceğini ifade ettik. Referandumun yapılması Irak’ tan ayrılmak anlamına gelmez. 2005’deki Kürdistan genel seçimlerinde referandumda demokratik kitle örgütleri genel seçimelere paralel seçim sandıklarında referandum yapmışlardı. Daha sonra Kürd halkı onayladığı Irak Anayasası çerçevesinde Irak’ ta kalma yönünde karar verdi. Irak federal sistemi içerisinde kalmayı desteklemiştir. Irak Anayasının yerine getirilmesi ve 140. Madde çerçevesinde yerine getirilmesini sorunların çözülmesi adına görüşmeler için yolun açık olması gerektiğini ifade ediyoruz. Görüşmelerimiz olumlu geçmiştir’’ dedi…

Not : Haber Güney Kurdistan Basınından derlenmiştır.

Rojhat Badikî