ABD, Kürdler ve Gelecek

501

Rojhat Badikî

Obama döneminde Suriye muhaliflerine lojistik, ekonomik ve askeri yardımda bulunma projesinin D. Trump yönetimi tarafından iptal edilmesi, “ABD Suriye’ den çekiliyor mu” sorusunu gündeme getirdi. Haberin detaylarına bakıldığında, D. Trump yönetiminin Rus yönetimi ile yaptığı ‘’kerhen‘’ antlaşma gereğince ÖSO ve benzeri muhalif örgütlere verdiği yardımı kestiği; ana gövdesini YPG’ nin oluşturduğu SDG güçlerinin alınan kararın dışında tutulması; ABD-Kürd ilişkileri ve Rusya’ nın da bu ilişkiyi kabullendiği gibi bir durum ortaya çıkarıyor.

Uzun bir dönem Türk devletinin Kürdleri Suriye denkleminin dışında tutma taviz-şantaj yönteminin ABD, Rus ve AB ülkeleri tarafından özellikle ABD-AB ülkeleri tarafından görülüp kartların masaya yatırılması ile Türk devletinin ( Şimdilik ) Suriye denkleminin dışında tutulmasıyla sonuçlandı.

70 yıllık ABD-Türkiye ittifakının ‘’çatırdaması‘’ Almanya-Türkiye arasında yaşanan askeri-ekonomik-diplomatik sorunlar, Alman askeri üssünün Ürdün’e taşınması, İran-ABD, İsrail-Arap ülkeleri…vs alanlarda yaşanan sorun ve krizler Kürdistan coğrafyasının jeopolitik-jeostratejik önemi; ABD-Almanya ( AB) ve İsrail açısından yeni alternatif – müttefik Kürdler-Kürdistan olabilir mi? sorusunun kapısını aralatmaktadır.

Kürdistan’ın sahip olduğu su ve enerji kaynakları bir yana, Orta Doğu’nun kalbinde bulunması ittibarı ile bağımsızlığı birçok ülkeye, özellikle ABD-AB, İsrail hatta Rusya’ ya önemli avantaj sunacaktır. Bağımsız Kurdistan denklemi Orta Doğu’da olduğu gibi uluslararası alanda da siyasal-ekonomik, askeri, güvenlik vs alanlarda istikrarlı bir ortam sunacaktır.

Almanya-ABD ve İsrail’in Türk devletinin tehdit ve şantajlarını görmezlikten gelmeyecekleri açıktır. Türkiye’ nin bu tehditlerini de kendini dayatma ve yeni Osmanlıcılık arayışları olarak göstermek yeterli değildır. Türk devletinin tehdit ve şantajlarının esas nedeni Kürd-Kurdistan’ dır. Türkiye’ yi Kürd-Kurdistan sorununda yanıltmak büyük bir tarihsel hata olacaktır. Türk devleti Bağımsız Kurdistan devletinin şekillenme temellerini hissederek görmektedir. Türk devletinin gözü kara bir şekilde bu devletleri tehdit etmesinin nedeni budur. Türk devleti; Türk-Rus ittifakının bu sorunu Türkiye’ nin lehine çözmeyeceğinin de farkındadır.

Türkiye’ nin tüm tehditlerine rağmen ABD’ nin Kürdleri tercih etmesi, ABD’ yi Orta Doğu’nun kalıcı bir gücüne dönüştürebilir ya da ABD’nin Kürdlerle olan ittifakı Orta Doğu’nun kapısını ABD’ ye açacak; AB-İsrail gibi modern dünya’ ya Kürdistan gibi laik ve moderniteye açık bir halk ile müttefik olma şansını sunacaktır.

ABD ve Rusya’nın YPG’ yi silahsızlandırma dışında tutması ile, ABD Suriye ve Güneybatı Kürdistan politikalarının netleşmeye doğru gittiği yönünde güçlü işaretler vermektedir. Zaten ABD’ nin Suriye’ de dayanacağı başka bir güç de yoktur. Kürdlerin yeni Suriye’ de temel güçlerden biri olması ABD’ ye Suriye’ ye yerleşme ve İsrail devletine de büyük avantajlar getirecektir. ABD’ nin Suriye politikası kısa değil uzun vadelidır. Bu durumu kendileri de açıkladılar.

ABD’ nin Orta Doğu’ya ilişkin esas sorunlarından biri Irak, İran ve Güney Kürdistan meselesidir.

Saddam rejiminin yıkılması ve Sünni Arapların iktidarını yitirmelerinin esas sorumlusu ABD’ yi görmektedir. Sünni Araplar ve ABD arasında güven bunalımının ötesinde ‘’düşmanlık tohumları ‘’ ekilmiştir. Şii Arapların Maliki-Mukteda El Sadr ve Heşdi Şabii millislerinin İran’ a yakın olması ABD İran ve Kürdistan politikalarını ikilem içerisinde bırakmaktadır. ABD, Irak’ı İran’ a kaptırmak istemiyor ama fazla kozları da yok. ABD’ nin Irak’ ta dayanacağı iki güç var: Kürdler ve H. Abadi. ABD ve İsrail; İran devletinin Irak, Suriye, Lübnan ve Akdeniz’e ulaşacak “Şii Hilal”ından ciddi anlamda rahatsızdırlar. Bu sorunu nasıl aşacak; Güney Kurdistan’ ı Federasyon-Konfederasyon temelinde Irak’ ta tutup H. Abadi’ yi güçlendirerek mi sorunu aşacak ya da Güneybatı Kürdistan’ la birleştirerek Orta Doğu’da güçlü sağlam bir müttefik devletin temellini atarak “Şii Hilal”ını engelleyip Şii-İran, Türkiye ve Sünni Araplar arasında İsrail türü bir devleti oluşturma yoluna mıgidecek?

İşaret ve Emareler ikinci ihtimalle doğru evrilmektedir.

ABD,sadece Güney ve Güney-Batı Kurdistan’ la değil Kurdistan’ ın 4 parçası ile bağlantı içersinde olduğu bir sürec başlamıştır.
21.07.2017