ABD Kürdistan’ la İşbirliğinde Daha Aktif Politikalar Yürütmek İstiyor

196

Kürdistan Pêşmerge Bakanlığı Basın Sözcüsü Hikmet Helgûrd; ‘’ABD Yeni Yönetiminin daha aktif bir şekilde Kürdistan’ a yardım etmek istediğini’’ belirti.

04. 2017 tarihinde ABD Başkanı D. Trump’ın danışmanı ve damadı Jared Kushner ile Deniz Kuvvetleri Komutanı General Joseph F. Dunford Jr. Kürdistanı ziyaret ederek Kürdistan yetkilileri ile görüşmüşlerdi.

Kürdistan Pêşmerge Bakanlığı Basın Sözcüsü H. Helgûrd, ‘’Kürdistan heyeti ile ABD heyeti arasında yapılan görüşmelerin ana maddelerinden birinin Péşmergeye yardım olduğunu ve yeni ABD yönetiminin Kürdistan yönetimi ile daha fazla ilişki geliştirmek niyetinde olduğunu’’ söyledi.

Suriye halkının Esad’ın geleceği hakkında karar vermesi politikası yürüten yeni ABD yönetimi, Suriye rejiminin İdlip’ te kimyasal silah kullanmasından sonra tavır değişikliğine gitme işaretleri veriyor.

ABD’nin tek taraflı müdahale edebileceğinin işaretlerini veren ABD BM temsilcisi Haley, “Birleşmiş Milletler toplu hareket etme görevini uygulamakta sürekli başarısız olursa, devletlerin ömürlerinde kendi kararlarımızı almamız gereken zamanlar olur” dedi.

Esad’ ın devrilmesinin öncelikleri olmadığını söyleyen Trump, Suriye rejiminin Kimyasal saldırı sonrası “Suriye’ye ve Esad’a karşı tavrının değiştiğini” de söyledi. Suriye’ye yönelik politika değişikliği olup olmadığı yönünde daha önceki bir soruya “Göreceksiniz” şeklinde yanıt vermişti.