ABD-Kürd İttifakı Zorunlu İhtiyaçların Ortaya Çıkardığı Bir Gelişmedir

628

Rojhat BADIKİ

Suriye ve Güneybatı Kürdistan’ da yaşanan savaşa ilişkin olarak bazı uzmanların görüşüne göre ; ABD ve SDG/YPG’ nin İslam Devleti-IŞID’ın başkenti RAKKA’ nın kontrolündan sonraki hedefin Deyrezor olduğu konusunda hemfikirdirler. ABD Savunma Bakanı James Mattis’ın IŞID’a karşı savaşın RAKKA’ nın kontrol edilmesi ile sonlanmayacağı, aksine savaşın devam edeceği, savaşın ihtiyaç ve taktiklerine göre SDG/YPG’ye yeni silahların verileceği açıklaması savaş uzmanlarının görüşlerini doğruluyor.

ABD’ nin RAKKA ve Deyrezor’ dan sonra başka alanlara yönelmesi ile ABD’ nin Suriye konumlanmasının geçici olmadığı ve uzun bir dönem daha Suriye, Güneybatı Kürdistan’ da kalacağının önemli bir işareti olarak görülmelidır. ABD bir dönem Irak’ ta yaptığı hatayı Suriye’de tekrarlamayacak. ABD, İran’ın Irak’ ta olduğu gibi Suriye’ de etkin bir rol almasına izin vermeyecektir.

Heşdi Şabii’ nin Şengal, Suriye Ordusu, Hizbullah milisleri, Rusya ve Türk devleti, ABD’ nın kısa bir zaman dilimi içerisinde Suriye ve Güneybatı Kürdistan’ da çekilmeyecekleri konusunda ikna olmuş ve ABD’ nin Suriye ve Güneybatı Kurdistan’ da başarısız olması için çeşitli hamleler yapmaktadırlar.

Heşdi Şabii Güçlerinin Şengal üzerinden Suriye’ nin Deyrezor ve Güneybatı Kürdistan’ın Heseke bölgesi, Türkiye’ nın Kuzey’den YPG’ ye tehdit oluşturması, Suriye, Hizbullah ve İran milislerinin, ABD-YPG güçlerinden önce Deyrezor’u almak isteyişlerinin nedeni ; alan ve etki alanlarını genişleterek avantajlı konuma geçmek içindir. IŞID savaşının bitmesi durumunda Suriye ve Irak’ ta hakimiyet kurma savaşı bitmeyeceği gibi savaş yeni bir boyut alacaktır.

ABD’ nin eski Suriye büyük elçisi Robert Ford Asharq Al- Aswart’ e verdiği mulakatta; ‘’Kürt’ lerin ABD’ye güvenmeleri büyük hata olacak, ABD onları savunmayacak ‘’ görüşü, Türk devletinden ödünç alınmış bir görüştür. Türk dostu olan Robert Ford’ın Suriye öngörüsü ve ABD’ye Suriye’ye ilişkin verdiği raporlar, ABD’ nin Suriye siyasetinin batağa saplanmasına neden olmuştur. Robert Ford-Türk devletinin ortak planı olan Suriye özgür ordusunu silahlandırma projesi fiyasko ile sonuçlandığı gibi ABD’ yi askeri ve ekonomik alanda başarısızlığa mahkum etmişti.

ABD-Kürd ilişkileri geliştikçe bu ittifaktan zararlı çıkacak olan Türkiye ve İran : Kürd-ABD ittifakının gelişmesinin ortaya çıkaracağı tehlikeyi bertaraf etmek, darbe vurmak, hatta engellemek için tüm kozlarını oynamaktadırlar.

ABD-Kürd-İsrail-AB İttifak zorunlu çıkarların ortaya çıkardığı ve Orta Doğu’yu yeniden dizayn etme noktasındaki planın ilk adımı olma ihtimali oldukça yüksektir.

ABD, “Şii Hilali”ni kırmak için Kürdlere ihtiyacı vardır. ABD’ nin Kürd ittifakı, Kürdlere geniş imkanlar sunmakta ve Kürdlerin bunu bir fırsta çevirip Bağımsız Kurdistan’ a doğru evrilmeleri, Türk devletini zorunlu Rus-İran ittifakına yöneltmektdir.

ABD-Kürd ittifakı geçiçi bir ittifak değildir…

Stratejik bir ittifaka dönüşebilir mi?

Bu nokta Kurdistan politik dünyası, birey ve parti çıkarlarını ulusal çıkarların hizmetine sunma yeteneği gösterebilmelerine bağlı bir gelişme olacaktır.

ABD-Kürd ve İsrail stratejik ortaklığı ve AB ittifakı düşüncelerinin realiteye dönüşme ihtimali her zaman vardır.